'Trabzon'da halka zehirliyorlar'

'Trabzon'da halka zehirliyorlar'
CHP’li Pekşen, Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyelerine ait olan asfalt şantiyelerinin doğayı ve havayı kirleterek halka zehir soluttuğunu söyledi.
 
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen Trabzon’a yaptığı çalışma ziyaretinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi’ne ait asfalt şantiyelerinin halkın sağlığına ve doğaya verdiği zararlarla ilgili bir basın açıklaması yaptı.
 
Pekşen, hiçbir önlem alınmadan, filtreleme yapılmadan havaya salınan bu kimyasal gazların halk sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, “Bu gaz salınımı bugün ve gelecekte hem insanların sağlığını hem de Trabzon’un eşsiz doğasını olumsuz yönde etkileyecek ve geri dönülmesi imkansız zararlar verecektir.” dedi
 
Ağır zehirli gaz salınımının insanların doğrudan akciğerlerini etkilediğini ve bu durumun kanser vakalarında artışa neden olduğunun altını çizen Pekşen, Trabzon gibi yeşilin hakim olduğu, oksijen deposu bir ilde kanser vakalarının artış göstermesinin çok önemli bir sorun olduğunu belirtti.
 
Dünyanın her yerinde bu tür tesislerin şehrin dışında yapıldığını söyleyen Pekşen, “Şehrin dışında olması gereken ancak şehre çok yakın bir yerde bulunan şantiyelerden çıkan zehirli gazlar hiçbir önlem alınmadan, filtreleme yapılmadan havaya salınıyor. Bu şantiyeler Trabzon’da neredeyse şehrin ortasına inşa edilmişler. Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt tesisi şehre 5 kilometre, Ortahisar Belediyesi’nin asfalt tesisi ise 2.5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
 
Bir an önce gerekli incelemeler yapılarak öncelikle bu tesisler yaşam alanlarından uzaklaştırılmalı sonrasın da ise bu tesislerin atık bacalarına filtreler takılarak insanlara ve doğaya verdiği zarar en alt seviyeye indirilmelidir.” ifadelerini kullandı.
 
Pekşen şunları söyledi, “Bu sorumsuzluk AKP iktidarının halka bakış açısını ortaya koyması açısından çok önemlidir. İşte AKP’nin halka bakışı ve belediyecilik anlayışı budur. Çevre duyarlılığı, halkın sağlığı AKP için hiçbir anlam ifade etmiyor. Önemli olan tek şey rant. Hiçbir önlem alınmıyor. Halka zehir solutuyorlar. Bu durum AKP’nin insana ve doğaya verdiği önemi gözler önüne sermektedir.”
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11