Trabzon’a demiryolu şart!

Trabzon’a demiryolu şart!
Trabzon-Samsun Demiryolu yarım asırdır bu şehrin gündeminden düşmez. Sarp-Samsun duble yolu yapılırken, “Bir şerit daha ekleyin, demiryolu yapın” önerisi getirildiğinde, “Bu yolu Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yapıyor, DDY Ulaştırma Bakanlığına bağlı, o bakanlığın işine bu bakanlık karışmaz. Orada istimlak edilecek araziler var, ona bir başka bakanlık para aktaramaz” dediler. Sonunda Karayolları Genel Müdürlüğünü de Ulaştırma Bakanlığına bağladılar, yine de yatırım programına almadılar. Son zamanlarda iktidar sahipleri bu konuyu temcit pilavı gibi pişirip önümüze koyuyorlar da bir türlü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yatırım programına koymuyor veya koyamıyorlar.
 
Demiryolu olmasın demiyoruz olsun da demiryolu bir şehri uçuracak olsa, 300 kilometre uzaklıktaki Samsun uçardı. Gidin bakın tek bir yolcu trene biniyor mu? Talep olmadığı için yolcu trenini 20 sene önce kaldırdılar. Peki, yük taşımacılığı var mı? Kömür dışında hiç bir şey taşınmıyor. Limana kömür tozundan girilmiyor. 5 tane organize sanayi bölgesi var, hiç kimse trene yük vermiyor. “Niye vermiyorsunuz?” diye soruyoruz, “Samsun’dan Hamburg’a gidecek yük, fabrikadan istasyona oradan Hamburg istasyona, oradan tır gelip alacak lojistik bölgeye. Malımız mülkümüz zarar görüyor. Biz tıra buradan, fabrikadan yüklüyoruz, lojistik bölgeye uğramadan müşteriye elden teslim yapıyor. Karayolu düzgün, navlunlar ucuz, çünkü tır oradan ucuz mazot alıyor bu da fiyata yansıyor. Sonra bakın benim tırım treni geçiyor malımı tez teslim edip, faturamı tez kesip, paramı tez alıyorum. Ne yapacaksın treni bize lazım değil” diyor.
 
Yük bulamayan Devlet Demir Yolları sürekli zarar ediyor, özelleştirmeye kalksa alıcı bulamıyor. Samsun Limanı DDY’nin imiş, onu bile satmış. Alıcı bulsa treni de satacak. Şimdi Trabzon oturmuş, tren Batum’dan mı gelsin, Gümüşhane Kürtün’den, Tirebolu’dan mı gelsin… Nerden gelirse gelsin de gelmez. Biz yine de olmayan trene alınan bilete sevinelim. İsterseniz “Tren gelir hoş gelir, ley ley lümü lümü ley” türküsünü hep birlikte söyleyelim. En azından avunuruz efendim avunuruz!
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11