Tarımsal Milli gelirde Avrupa birincisiymişiz!

KELKİT Belediyesi ve DOKA işbirliği ile gerçekleştirilen tarım çalıştayında konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ülke olarak tarımsal Milli gelirde Avrupa’da birinci dünyada sekizinci sırada olduğumuzu iddia etti.

Tarımsal Milli gelirde Avrupa birincisiymişiz!

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Kelkit Havzası'nda Küçükbaş Hayvancılığı ve Kooperatifçiliği Geliştirme Çalıştayı'na katılmak üzere Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine geldi. İlk olarak Kelkit Ticaret Odasının yenilenen hizmet binasının açılışını yapan Hisarcıklıoğlu daha sonra Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı, Gümüşhane Üniversitesi, Kelkit Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliğiyle Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen Kelkit Havzası'nda Küçükbaş Hayvancılığı ve Kooperatifçiliği Geliştirme Çalıştayı’na katıldı. Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, çalıştayın tarım ve hayvancılığa bölgede ivme kazandıracak fevkalade önemli bir adım olduğunu belirterek, bölgenin kalkınması ve zenginleşmesinin yolunun tarım ve hayvancılıktan geçtiğine işaret etti.

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta müthiş bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Ülke olarak baktığımızda tarımsal millî gelirde geldiğimiz durumda Avrupa'da 1., dünyada 8. sıradayız. Tarım, ülkemizde net döviz kazandırıcı sektördür. Tarım ve hayvancılık sektörümüzü aynen sanayi sektörü gibi küresel rekabete hazırlamalıyız. Sıkıntımız bu. Küresel rekabete tarım ve hayvancılığı hazırlamamız lazım. Bunun için yeni politikalara ihtiyaç var. Zira tarım ve hayvancılık başka sektörlere benzemez. Eğer bugün tedbir almazsak şimdi ucuz diye ithal etmeye kalkarsak boğazımızdan dışa bağlı hâle geliriz. Gıda güvenliğimiz de baktığımız zaman tehlikeli hâle gelir.” dedi.

BİRLİKTE RAHMET VE BEREKET, AYRILIKTA AZAP VARDIR

Tarım ve hayvancılığı geliştiren, üretimi artıran bir diğer alanın da kooperatifçilik olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “Kooperatifçilik için bizim kültürümüzde çok güzel bir söz var: Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Kooperatifçilik bir araya gelmektir. Eğer çok üretemezsen, çok satamazsan söz sahibi olamazsın. Bireysel olarak hepimiz kırılganız ama kooperatif olarak bir araya geldiğimiz zaman dayanışma ile, ortaklık kültürü ile ileriye gidebilme şansımız var. Kooperatifçilik güçleri bir araya getirebilmektir. Ama küçük olsun benim olsun anlayışı bugünkü dünyada bitti. Ben paylaşmam dedin mi kaybediyorsun. Kooperatifçilik aynı zamanda tarım ve hayvancılık sektörümüzü geleceği.” ifadelerini kullandı.

ÜRETEBİLSEK SATABİLECEĞİMİZ MÜTHİŞ BİR PAZAR VAR

Dünyanın önümüzdeki dönemde tarım ve hayvancılığı göz ardı edebilmesinin mümkün olmadığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Dünyada hızla orta sınıf yükseliyor. Orta sınıf daha çok tüketiyor ve daha çok harcıyor. Her yıl 2 Türkiye büyüklüğündeki nüfus orta sınıfa ekleniyor. Yani her yıl 160 milyon kişi orta sınıfa ilave geliyor. Çevre coğrafyamızda, Türkiye'nin etrafında yaklaşık 2 milyarlık bir nüfus var. Bu 2 milyarlık nüfus yaklaşık 500 milyar dolarlık tarım, gıda ve hayvancılık ürünleri ithal ediyor. Yani çevremizde müthiş bir pazar var. Üretebilsek satabileceğimiz müthiş bir pazar var. Tarım ve hayvancılıkta bütün dünyadaki fiyat artışları diğer ürünlerin fiyat artışından hep üstte. Neden? Nüfus artıyor, gelir artıyor ve tüketim artıyor. Önümüzdeki dönemde tarım ve hayvancılık yapanlar hep kazanacaklar. Önemini hiçbir zaman yitirmeyecek. Yaşadıkça hepimiz tüketmek zorundayız ve tüm dünyayı doyurmak da bizim elimizde.” diye konuştu. Çalıştayın açılış programına Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı Aytaç Akgül, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban ve DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, kurum müdürleri ve ilgililer katıldı. Çalıştayın ardından fotoğraf sanatçısı Uğur Bulut tarafından hazırlanan tarım ve hayvancılık temalı fotoğraf sergisi gezildi. İki gün sürecek çalıştayda akademisyenler ve sektör temsilcileri, Kelkit Havzası’nda küçükbaş hayvancılığın durumu, mera yönetimi, teşvikler, küçükbaş ıslah projeleri, kooperatifçilik, kooperatifçilikte Almanya örneği ve Kelkit Havzası’nda küçükbaş hayvancılığa ait SWOT analizi konuları masaya yatırılacak.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11