Tabakhane’ye estetik tepki

Tabakhane Vadisi içinde planlanan 12 metrelik yol projesi kapsamında tarihî Tabakhane Köprüsü’nün ucunda planlanan tüneli inşaatı tamamlandı.

Tabakhane’ye estetik tepki

Ancak ortaya çıkan görüntüye tepkiler var. Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, “Hiç olmazsa etrafındaki duvarları ve malzemeyi tarihî köprüye uydursaydınız. Bu projenin Koruma Kurulundaki örneği de böyle mi? Ya da Kurul tarafından onaylı bir projesi var mı? Bilemedim!” ifadelerini kullandı.

Kanuni Bulvarı ile Trabzon sahil geçiş yolu arasındaki bağlantıyı sağlamak içinTabakhane Vadisi içinde planlanan 12 metrelik yol projesi kapsamında tarihîTabakhane Köprüsü’nün ucunda planlanan tünelin inşaatı tamamlandı. Ancak ortaya çıkan görüntüye tepkiler var. Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, “Hiç olmazsa etrafındaki duvarları ve malzemeyi tarihî köprüye uydursaydınız. Bu projenin Koruma Kurulundaki örneği de böyle mi? Ya da Kurul tarafından onaylı bir projesi var mı? Bilemedim!” ifadelerini kullandı. Trabzon’un Ortahisar ilçesinde Kanuni Bulvarı ile Trabzon sahil geçiş yolu arasındaki bağlantıyı sağlamak için Tabakhane Vadisi içinde planlanan 12 metrelik yol projesi kapsamında tarihî Tabakhane Köprüsü’nün ucunda planlanan tünelin inşaatı tamamlandı. Bölgedeki tarihî eserlere zarar verilmemesi için 12 metre genişliğinde planlanan tünelin eni 7 metreye düşürüldü. Tünelden yaya geçişi olmayacak. Yayalar tarihî köprünün kemerlerini kullanacak. Bölgedeki trafik ulaşımının kısa süre içinde yeniden açılacağı belirtilirken, inşaat sonrası ortaya çıkan tabloya ise tepkiler var. TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Hangi ve ne tür bir ulaşım sorununu çözdüğünü anlayamadığım ve nereye hizmet edeceğini bilimsel ve meslekî olarak açıklayamadığım tarihî Tabakhane Köprüsü bitişiğindeki geçişin hiç olmazsa etrafındaki duvarları ve malzemeyi köprüye uydursaydınız. Bu projenin Koruma Kurulundaki örneği de böyle mi? Ya da Kurul tarafından onaylı bir projesi var mı? Bilemedim!” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11