Sürmene geleceğinden umutlu bir ilçe…

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ile ilçeyi ve geleceğini konuştuk

Sürmene geleceğinden umutlu bir ilçe…

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, 5 yıllık bir süreci arkada bıraktıktan sonra şimdi Cumhur İttifakı’nın adayı olarak seçim çalışmalarına başladınız. Sizden geçen 5 yılın kısa bir analizini alabilir miyiz? Neler söylemek istersiniz?

Rahmi Üstün: Trabzon, 5 yıl öncesinde Büyükşehir oldu. Biz Büyükşehirde daha önce yaşamadığımız için bizim de daha geçmişte belediye başkanlığımız olmadığı için Büyükşehir’in bize neler getireceğinin veya bizden neler götüreceğinin çok da farkında değildik. Bir umudumuz vardı. Beklentilerimiz vardı. Daha iyi olacak şeklinde… Maalesef belediye bazında baktığımız da bizim ilçe belediyelerine baktığımızda gelirler, yapılan yanlış hesaplamalardan dolayı 3’te 1 oranında düştü. Alan sahamız %900 oranında büyürken, mahalle sayımız 9’dan 37’ye çıktı. 4 tane beldemiz bize katıldı. Ama gelen para daha önce gelen paranın 3’te 1 oranına indi. Bu imkânsızlıklarla belediyeyi idare etmeye çalıştık. Daha önce hazırladığımız bütün projeleri bir kenara bırakmak zorunda kaldık. Yeni proje çalışmalarına yeni yapılanmalara gittik. Neleri, nasıl yapabileceğimiz konusunda düşünmeye başladık. Ortalama bir buçuk yılımız uğraş içinde geçti. Bundan sonra da bir takım işler yapmaya başladık. Bu süreç içerisinde bize göre güzel işler yaptığımız kanaatindeyiz. Çünkü Sürmene’nin ihtiyacı olan şeyleri yaptık. Öyle hava olsun diye, gösteriş olsun diye yapmadık.

Sürmene’de neler yaptınız?

Rahmi Üstün: Doğalgaz bizim için çok önemliydi. Doğalgaz ve yüzme havuzu projelerimizi halkımıza ulaştırdık. Ancak 6 tane çay fabrikamız ve küçük sanayi sitemizin içerisinde bıçak fabrikalarına henüz ulaşmadı, çalışmalarımız devam ediyor. Üst yapısını da biz yaptık. Şuanda vatandaşımızın doğalgaz yapıldığından pek de haberi yok. Çünkü yollar düzeltilmiş, her şey yerli yerindedir.

Eğitime büyük önem verdik. Okullarla ilgili sıkıntımızı dile getirmek istiyorum. Sürmene’deki okulların %95’inin hepsi hayırsever işadamlarımız tarafından 50’li 60’lı yıllarda yapılmıştır. Dolayısıyla o günün teknoloji şartlarında yapılan okullar bugün işlevsiz ve kullanılamaz durumdaydı.  Bunlardan biri Hasan Tahsin Kırali İlkokuluydu. Eğer Bakanımız Süleyman Soylu kaynağını bulup yaptırmasaydı eğitim yapılmıyor olacaktı. Engelli öğrencilerimiz için okullarımız var. 8 ilçede engelli öğrencilerimize taşımalı olarak hizmet veriliyor. 250’ye yakın öğrencimize biz de burada eğitim veriyoruz. 3 tane engelli okulumuz var. Bir tanesi Orta Mahallede ortaokul, diğeri Balıklı ’da lise seviyesinde öğrencilerimize eğitim vermektedir. Bir de Muratlı Mahallesinde anaokulu yaptırdık. Can Çobanoğlu ön ayak oldu. 250’ye yakın öğrencimizi de orda okutuyoruz. Yeni yaptırdığımız lise seviyesindeki okulumuzun açılışını Cumhurbaşkanı’mızın eşi Emine Erdoğan yaptı. Ayrıca Çamburnu’nda bir okulumuzun anaokulu yoktu. Bir hayırsever işadamımız 4 derslik anaokulu yaptırdı.

Bu hayırsever işadamları böyle bir talepte bulunmuyor, siz arıyorsunuz onları değil mi?

Rahmi Üstün: Elbette. Liselerimiz, Anadolu lisesine dönüştüğü için 2 Anadolu Lisesi olmuş oldu. İki tane Anadolu Lisesi olunca bunun birini fen lisesi yapalım dedik. Maalesef fen lisesi Of’a verildi. Bu sefer biz sosyal bilimler lisesine dönüştürdük. Eski Gençlik ve Spor Bakanımız Çağatay Kılıç  “Ben Sürmene’de bir okul yaptırmak istiyorum.” demişti. Biz de sosyal bilimler lisesini yaptırmak için kendisine arz ettik. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nda ihalesi yapıldı. İnşaat %50 aşamasında devam ediyor. İmam hatip ortaokulumuz ve lisemiz bu binada eğitim görüyor. Ancak öğrenci sayısı fazla olunca ortaokulu buradan ayıralım dedik. Eski Milli Eğitim Bakanımıza gittik. O okulun da ihalesi yapıldı. Ama bu ekonomik kriz başlayınca müteahhit durdurmuştu. Devam ettireceğiz inşallah. İmam hatip ortaokulunu da yaptırıyoruz.

Belediyecilikte eğitimle doğrudan alakalı görülüyor. Bu anlamda eğitimin alt yapısını hazırlıyorsunuz. Eğitimin dışında ağırlıklı olarak hangi alanda çalışıyorsunuz?

Rahmi Üstün: Sürmene, arada kalan bir ilçedir. Mesela doğusunda çay ağırlıklı, batıda fındık ağırlıklı üretim var. Vatandaşımızın arazisinin %90-95’i boş, tarımdan kendisine bir gelir gelebileceği kanaatine varamamış. Sürekli de göç veriyoruz. Ne sanayi ne de tarım ilçesiyiz. Geriye turizm, eğitim ve ticaret kaldı. İlçelerde ulusal marketler bu işin içerisine girince ticarette bitti. Bize sadece eğitim ve turizm kaldı. Turizm konusunda yatırımlarımız var. Bunların bir tanesi Çamburnu’nda Milli Parklar statüsünde yapılan yeni yatırımdır. Şuanda eleman alımları gerçekleşiyor. Nisan ayı içerisinde açılışı yapılacak. Çok güzel bir tesis yapıldı. Ayrıca bizim sanayimiz olduğu gibi bıçakçılığımız çok eskiden beri var. İlk gelir kaynağı olmuştur. Çarşıyı gezdiğinizde dükkânların %50’sinde bıçak satıldığını göreceksiniz. Artık yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı. Bıçak Sürmene için bir marka oldu. İlçemizi turizm, bıçak, pide ve eğitimle kalkındırmaya çalışıyoruz. İki tane fakültemiz var. Çamburnu Beldemizde Su Ürünleri ve Deniz Bilimleri Fakültesi mevcut. Onun yanında bir de meslek yüksekokulumuz var. Soğuksu Mahallemizde Abdullah Kanca MYO Simülasyon Merkezi var. Merkezimiz İstanbul’daki yapılana kadar Türkiye’de birinciydi. Deniz Bilimleri Fakültesi’nde eğitim gören öğrencilere simülasyonla beraber gemi eğitimi veriliyor. Kısacası eğitim ve turizm bizim için vazgeçilmezdir.

Belediye Başkanı, eğitimin Sürmene’de anaokulundan üniversiteye kadar alt yapısını hazırlamak, yenilemek ve organizasyonunu yapmak zorunda öyle mi?

Rahmi Üstün: Elbette… Başka kim yapacak? Bu işler artık belediyenin sırtında kaldı. Vatandaşın her derdi bizim derdimizdir. Çocuklarımızın ve ilçenin geleceği bizi doğrudan ilgilendirir. Okullarımızı yeniliyoruz. Yeni bir projemiz var. Çay fabrikamız Sürmene’nin merkezinde kalmış. O günün şartlarında öyle uygun görülmüş. Ama şimdi etrafı yerleşim yeri haline geldiği için onu oradan yeni bir yere taşımayı düşünüyoruz. Orası da bizim imar planımızda fakülte alanı olarak işlenmiş. Üniversiteyle de bu konuda gerekli görüşmeleri yaptık. Hazine arsası vardı. Üniversiteye de tahsisini aldırdık. ÇAYKUR’u oraya taşıyacağız. Oraya bir fakülte almak istiyoruz

Üniversiteyle birlikte ilçede 3 fakülte olacak. Sürmene farklı bir noktada…

Rahmi Üstün: Şu anda binin üzerinde 2 fakültemizde öğrenci var. Yüksek okul ile beraber bin 500 civarında öğrencimiz var. Tahmin ediyorum yeni projemizle birlikte 500-600 öğrenci de olacak. 2 binin üzerinde öğrencimiz olmuş olacak. Bunlarla ilgili yurt sorunumuz vardı. Çamburnu’nda hayırsever, arsasını bağışlamıştı. KYK bir yurt yapıyordu. Biz geldiğimizde inşaat durmuştu. Müteahhit istifa etmişti. O konuda girişimlerde bulunduk. Yurdun inşaatını bitirdik. 300 kişilik bir yurt oldu. Yalnız öğrencilerin erkek sayısı çok olduğu için okulun tamamını erkek öğrencilere tahsis ettiler. Kız öğrencilerimiz dışarıda kalınca belediyenin yanında eski bir yurt binamız vardı. Onu da 2013 yılında FETÖ’cüler depreme dayanıklı değildir diye bir rapor vermişlerdi. Sadece bizimkine değil, Türkiye’de 360 tane yurda rapor vermişlerdi. Biz üniversiteyle bu konuda 2-3 senedir görüşüyorduk. Rica ettik. Geldiler test ettiler. Sağlam diye tespit ettiler. Yurt kapandığı için öğrencileri alamıyorduk. Şimdi yeniden öğrenci almayı düşünüyoruz. KYK ile görüştük. Yurdun eksikleri olduğu için henüz bir aşamaya gelemedik.  Belediyenin imkanlarıyla, kaynaklarıyla yapmayı bile düşünüyoruz.

Kaç kapasiteli?

Rahmi Üstün: Kız öğrencilerimiz için 150 kişi kapasiteli bir yurt olacak. Ancak yeni bir fakülte daha açarsak bu yurt da yetmeyecek bize. Yeni bir yurt daha yaptırmak zorunda kalacağız. Yüzme havuzu yaptırdık. 2-3 ay içerisinde havuzumuz da açılır. Maddi kaynaklarda sıkıntı yaşayınca iş, biraz ağırdan alındı. Seçimden önce açılışı yapılacak.

Diğer İlçeler bir fakülte alamazken, Sürmene 3. Fakülteyi alıyor. Neye bağlıyorsunuz bunu?

Rahmi Üstün: Bizden önceki belediye başkanlarımız çalışmamış olmasaydı biz 2 fakülteyi de alamazdık. Bizim hayırsever işadamlarımız, bu doğrultuda yatırım yapıyorlar. ÇAYKUR’un olduğu alan 33 dönümlük bir alandır. Ticarete atsan bulunmaz bir kaynaktır belediye için. Bana göre orada öğrencilerin okuması gerekiyor. Burayı ticaret için satmak bana çok fazla bir şey kazandırmaz. Ancak eğitim için buraya gelecek olan çocukların esnafa ve herkese katkısı olacak.

Diğer ilçeler de fakültenin alt yapısını hazırlayıp, fakülte isteyip alamadılar kaç yıldır. Tek başına alt yapısını hazırlayıp, yurdunu hazırlayıp bekleyen ilçeler var. Ancak alamıyorlar. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Rahmi Üstün: Biz kendimizi övmek için söylemiyoruz. Sağ olsun bakanlarımız, milletvekillerimiz bize çok destek oldular. Özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Trabzon milletvekillerimizin bu konuda çok büyük bir desteği var. Biz karşılarına olmayacak bir iş getirmiyoruz.

Havuzun öğrencilere eğitim dışında toplumsal anlamda ne gibi bir faydası var?

Rahmi Üstün: Biz çocukluğumuzda şu sahilin her yerinde denize girerdik. Bu çöpler denize dökülmeye başladıktan sonra artık sahilde denize girmek imkânsız hale geldi. 50 yaşın altındakilerin %80’i yüzme bilmiyor. Çünkü denize girememiş, dolayısıyla yüzme öğrenememiştir. Şimdi yeni tesisler kuruldu, çöpler denize dökülmüyor. Ancak İl Sağlık Müdürlüğünden aldığımız raporda Sürmene’de denize girilebilecek 2-3 yer gösterebildiler. Yine çocuklarımız yüzme öğrenemeyecekti. Her yıl sahilde çocuklarımızdan boğulanlar oluyordu. Bir tane çocuğu kurtarabilirsek bize yeter. Onun için yüzmeyi öğrenebilecek bir yere ihtiyacımız vardı. Aynı zamanda yarı olimpik yüzme havuzu yaptırıyoruz. Olimpiyatlara yetişecek, sporcular da burada yetiştirmek istiyoruz. Bizim için güzel bir yatırım oldu.

Sürmene, denizi en çok kullanan, denize en çok iştigal eden bir ilçedir. Ama dışarıda bu şekilde bir algı yok. Hatta belediyenin önünde ambleminiz denize ağ atmış balıkçıları gösteriyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Rahmi Üstün: Sürmene, Osmanlı döneminde gemi yapımcılığının merkezi olan ilçelerden bir tanesiydi. Çamburnu, eski adıyla Mağıma dediğimiz yerde eskiden ahşap gemiler yapılırdı. 1970’li yıllardan sonra gemi sacı yapımına dönüştürüldü. Ve orada bizim 8-9 tane tersanecimiz var. 50-60 metrelik balıkçı motorları yapılıyor. Yurt dışına da ihracat yapılıyor. Bizde balıkçılık varken çoğu ilçelerde kayık bile yoktu. Balıklı diye mahallemiz bile var. Son zamanlarda farklı gelir kaynakları elde edince balıkçılık ikinci plana atıldı. Tersanemiz de çalışma devam ediyor. O bölge inşallah ayrı bir merkez olacak. Orası Sürmene’nin inşallah geleceği olacak.

Evet… Bir de “Deniz Üssü” geliyor. Yapılacak olan deniz üssünün Sürmene’yi, Trabzon’un ekonomisi en yüksek ilçesi haline getireceği gözüküyor. Bunun için neler söyleyeceksiniz?

Rahmi Üstün: Bu kısa süreli bir çalışmamızın değil, 4-5 sene çalışmamızın ürünüdür. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na birkaç kez gittim. Rusya ve Ukrayna ile ilgili pürüzler oluşmaya başlayınca Genel Kurmay Başkanlığı, Karadeniz’de yeni bir üssün olması ihtiyacını hissetti. En son Temmuz aylarında Deniz Kuvvetleri Komutanımız, Çamburnu’ndaki tersane alanına geldi. Beraber gezdik. İstişare yaptık. Üssün yapılabileceği konusunda kanaat oluştu ve yapımına karar verildi. Gereken işlemlerin ardından yer, Deniz Kuvvetleri tarafından alındı. Biran önce burada faaliyete geçmek istiyorlar. 60 dönümlük bir alandır. Yeterli de görülmüyor. Daha da genişletilebilir. Sadece istihdam açısından bakmıyoruz. Daha önce tersanemiz için istihdam algısı oluşmuştu. Ancak insanlarımızın beklentisini karşılamamıştı. Bölgemiz için güzel bir yatırımdır. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasında büyük bir rol oynayacağını düşünüyorum. Üssü başka iller ve ilçeler kendi bölgelerine almak için çok uğraştılar. Ancak bize nasip oldu. Deniz Üssü ve o bölge yeni umudumuzdur artık.

Sürmene’nin bu hakkı değil mi? Sürmene’deki tersane alanının ülke ekonomisine verimliliği başka hiçbir ilçe de yok. Burada Cevdet Erdöl’ün de çok katkısı var. Alan lojistik bir şekilde değerlendirilmek istenirken tersane yapılmasına karar verilmişti.

Rahmi Üstün: Kiralayan firma 90 metrelik rulo gemisi kızağı alarak yapıyor. Bin 60 kişi istihdam ediliyor. Bir taraftan da balıkçı motorları yapılıyor. 8-9 tane balıkçı tersanemiz var. Onların da çok şükür işleri güzel gidiyor. Orada da 200-300 kişi istihdam ediyor. Ancak yüksek telaffuz edilen rakamlara henüz ulaşılamadı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gelince belki istenilen istihdam oranları elde edilebilir mi?

Rahmi Üstün: Evet. Deniz Kuvvetleri Komutanımız da bize “Oraya geldiğimizde onlara da iş vereceğiz” söyledi. Bizim tersanemiz hem Deniz Kuvvetleri Komutanlığına hem de balıkçılara hizmet verecek. Bu açıdan bakıldığında güzel bir yatırımdır.

Göç veren ilçe Sürmene başta olmak üzere yatırım adasının Arsin, Araklı, Of kısacası tüm Trabzon’a katkısı olur diye düşünüyorum.

Rahmi Üstün: Tabi ki. Sadece buraya tamir bakım için gelmeyecek. Bir de tamir bakım için geldiğini düşünün. Gemiyle gelecek 200-300 asker. Burada 15 gün ya da 2 ay kaldıklarını varsayarsak sadece Sürmene’yi değil, Trabzon’u gezecekler. Tüm şehre katkısı olacak.

Önümüzde 31 Mart yerel seçimleri var. AK Parti favori parti olarak görülüyor. Siz neler söyleyeceksiniz? Cumhur İttifakı adayı olarak Yüzde kaç oranında oy alacağınızı düşünüyorsunuz?

Rahmi Üstün: Seçimlerin öncesinde bir tahminde bulunmak çok zordur. Fakat 45 yıldır siyasetin içerinde bulunuyorum. Vatandaş sandığa gittiğinde elini vicdanına koyup oy kullanacağını düşünüyorum. Talebimiz bizden yana kullanmalarıdır. Çünkü daha yapacağımız projelerimiz var. Takdiri vatandaşa bırakıyoruz. İlle de bir rakam vermek gerekirse %60 oranında bir oy beklentim var.

Cumhur İttifakı’nın Sürmene’deki MHP teşkilatı sizce nasıl?

Rahmi Üstün: Birlikte çok güzel çalışıyoruz. Zaman zaman bir araya gelip toplantı yapıyoruz. Birbirimizi ziyaret ediyoruz. Cumhur ittifakı yalnızca Sürmene’de değil, Türkiye genelinde olan bir ittifaktır. Sayın Bahçeli’nin dediği gibi bu bir beka sorunudur. Dolayısıyla herkes bunun farkındadır. Bu noktada gerekli desteği de sağlıyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu ilçenin meselesi değil, memleket meselesidir.

Çöple İlgili takdir toplayan bir çalışma yapıldı. Bununla ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Rahmi Üstün: İl Genel Meclis üyeliği yaptığım 1999-2004 döneminde, bu konu ilk gündeme geldiğinde Sürmene’ye çöp dökülmesin diye 60’a yakın meclis üyelerinin içinde tek karşı çıkan kişiydim. Nihayetinde Sürmene’nin en güzel yerine çöp tesisi kuruldu. Yaklaşık 10 yıldır oraya çöp dökülüyor. Belediye başkanı olduktan sonra da her fırsatta kaldırılması için uğraştım. Son tahlilde, Büyükşehir Belediyesi Araklı’da taş ocağının olduğu 360 dönümlük yeri satın aldı. İhalesi de yeni yapıldı. Geçenlerde valimiz de “Çöp tesisinin Sürmene’den kaldırılacağını ve modern tesis olarak Araklı Taşönü Mahallesine taşınacağı” açıklamasını yaptı. 19 ayda bitirileceği öngörülüyor. Halkımız burada çok sıkıntı çekti. Artık çilemiz bitecek inşallah.

Son olarak eklemek istediğiniz neler var?

Rahmi Üstün: Sürmene’nin eskiden cezaevi ve askerlik şubesi vardı. Yaklaşık 20 yıl önce cezaevini kapattılar, elektronik ortamda başvurular yapıldığı için şubeyi de kaldırdılar. Sürmene’nin içinde bu bir ukdeydi. Biz geldikten sonra Milli Parklar Şubesini ve İŞKUR Şubesini merkezimizde açtırdık. 8 İlçeye hizmet veriliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, Sosyal Hizmet Merkezini açarak oradan 6 ilçeye hizmet verilmesini sağladık. Bir taraftan yeni kurumlar taşıyoruz ilçeye diğer taraftan yeni yatırımlar yapıyoruz. Eskileri yıkıp, yeniliyoruz. 900 kilometre yol ağımız var. 5 yıl içerisinde 121 bin metreküp beton döküldü. 40 kilometreye yakın asfalt döküldü. Bunlar sadece bizim kaynaklarımızdan değil, Büyükşehir’in de katkısı vardır. İller Bankası’ndan aldığımız krediyle beraber, mahallerimizin yollarını onarmak için kullandık. 60 kilo metreye yakın yeni yollar yaptık. Bölgemiz çok yağış aldığı için heyelanlarda yollarımız bozuluyor. Bunların bakımlarını da üstleniyoruz.

Teşekkür ederim. Size başarılar dilerim…

Rahmi Üstün: Ben teşekkür ederim…

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11