'Sonuna kadar gideceğiz'

'Sonuna kadar gideceğiz'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da katıldığı "Manavgat Ticaret Fuarı"nda bir konuşma yaptı.
 
Konuşmasında dün Dünya Süryaniler Kongresi'nin başkanının açıklaması olduğunu anımsatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Oradaki tüm Hristiyan çocuklarını alıyorlar, zorla Türk ordusunun ve Özgür Suriye Ordusu'nun karşısına dikiyor. Adeta birer canlı kalkan, bunlar çocuk. 'Bizim mallarımızın, mülklerimizin hepsini elimizden alıyor YPG' diyor. Biz Türkiye olarak bunu söylediğimiz zaman kulak asmıyor. İşte biz vatandaşımızdan ayrım yapmıyoruz. Hristiyan da vatandaşlarımız, kardeşlerimiz Türkiye'de de var Süryani, dünyanın her yerinde var. Ama Suriye'de çok var. Niye duymuyorsunuz bunun feryatlarını. Hani insan hakları konusunda hassastınız? İki de bir 'Operasyonlara karşı değiliz ama insanı konularda hassasız, siz de hassas olun diye bize cüret göstererek ders vermeye çalışıyordunuz? Neden bunlara sessiz kalıyorsunuz? YPG diyor, Fırat'ın doğusundan da DEAŞ'lıları buraya getirdi, daha önce hapiste esir tuttuğu DEAŞ'lıları serbest bırakmış, şimdi Türkiye'ye karşı beraber saldırıyorlar' diyor. Bunu diyen Dünya Süryaniler Kongresinin başkanı."
 
Çavuşoğlu, "Bizim yaptığımız operasyon sadece Türkiye'ye yönelik bir tehdidi yok etme değildir, Suriye'ye huzuru, barışı, istikrarı getirecek ve Suriye'nin sınır, toprak bütünlüğünü koruyacak bir operasyondur" ifadesini kullanarak, bazılarının "Bu işgale dönmesin" dediğini hatırlattı.
 
"Hiç merak etmesinler biz Fransa değiliz, Türkiye Cumhuriyetiyiz, biz Türk'üz" diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:
 
"Zamanında tüm ülkeleri, kıtaları işgal edecek ülkeler olarak görenler, sömürge olarak görenler ve oraları sömürenler de Türkiye'yi hep kendileri gibi zannediyorlar. Hani derler ya dervişin fikri neyse, zikri de odur. Bunların işte biz geçmişini çok iyi biliriz. Nasıl sömürgeci olduklarını görüyoruz."
 
Afrika'ya gittikleri zaman ülkelerin liderlerinin, "Dana önceki gelenlerden farklısınız siz. İnsan gibi geliyorsunuz, bize de insan gibi muamele ediyorsunuz" dediğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin dünyada insani yardımda ABD'den sonra ikinci olduğunu vurguladı.
 
Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
 
"Amacımız hedefimiz bellidir, sonuna kadar gideceğiz. Bitinceye kadar gideceğiz çünkü bu hainler Türkiye'yi tehdit etmeye devam ediyor. İki gün önce 17 yaşında bir kızımız Reyhanlı'da şehit oldu. Bugün de Kilis'e roket attılar. Niye bunları görmezden geliyorsunuz? Niye burada ölen sivillerin hakkını savunmuyorsunuz. İlla hakkını savunabilmesi için terörist mi olmak gerekir? Neden illa teröristlerin haklarını savunuyorsunuz? Neden darbecileri, FETÖ'cüleri savunuyorsunuz da 15 Temmuz gecesi şehit edilen 251 kardeşimizin hakkını, onların ailelerinin hakkını savunmuyorsunuz? Neden o gece yaralanan 2 bin 194 vatandaşımızın hakkını hukukunu savunmuyorsunuz? Onlar insan değil mi? Neden hep teröristleri darbecileri savunmak durumunda kalıyorsunuz? Bunun tek bir izahatı var, Türkiye düşmanlığı, Türk, İslam düşmanlığı ve kıskançlık, fesatlık başka hasıl izah edebilirsiniz. O yüzden bizim çok daha güçlü olmamız gerekiyor. 'O, bu ne diyecek, öyle böyle mi olacak' yok. Hedeflerimize ulaşacağız."
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11