Sağlıkta dönüştükçe dönüştük!

  Sağlıkta dönüştükçe dönüştük!

Hepimiz hatırlarız 15 yıl önce  AK Parti İktidarıyla sağlıkta dönüşüm başladı. Önce kamunun elindeki tüm hastaneler Sağlık Bakanlığına devir edildi. Sonra il Sağlık Müdürlüklerinin yükü ağırlaştı diye üçe bölündü, illerdeki tüm Hastaneler Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine, sağlık evleri ve Sağlık ocakları kapatılarak Aile Hekimliğine, Laboratuvarları, VSD ve AÇS’ler yeni kurulan Halk Sağlığı il Müdürlüklerine bağlandı.

İl Sağlık müdürlüklerine 112 acil servisler,  özel sağlık kuruluşlarının, eczanelerin ve muayenehanelerin açma kapatma ruhsatlandırması kaldı. Kamu Hastaneleri Birliklerine binalar, makam arabaları, lojmanlar tahsis edildi, Memur -Sen, Ensar Vakfı ve Yavuz Selim Vakfı üyeleri  il müdürü, genel sekreter, daire başkanı,  şube müdürü oldular.

Hasta odaları bürolara dönüştürüldü. Bir müddet sonra Bakan Mehmet Müezzinoğlu baş hekimleri atayan genel sekreterler pratisyen olmaz  dediler. Üniversitelerde tıp fakültelerinde  araştıran, inceleyen, öğrenci yetiştiren Prof. ve Doçentleri Kamu Hastaneleri Birliklerine genel sekreter ve başhekim olarak atadılar.

Ortaya yetki kargaşası çıkınca genel müdür ve baş hekimlikleri birleştirdiler tabii yalnız bunlarla değil baş hekim yardımcıları, hastane müdürleri, baş hemşirelerle yetmedi tüm 657 sayılı DMK ya bağlı memurlarla sözleşme yaptılar. Güya performans yönetimi koyacaklar ve istemediklerini kapının ağzına koyacaklar ya.

Doktorların, bir kısmını şef, bir kısmının şef yardımcısı yaptılar sonunda bir çok doktor özel hastanelere kaçtı. Oralarda günlük poliklinik hizmeti vermeye başladı. Devletin paraları oluk, oluk özel firmaların yani şahısların cebine akmaya başladıb

Sonunda sosyal güvenlikteki kara delik büyüdü, sağlıkta iflasın eşiğine geldik. Şimdi sil baştan başladı. 15 yıl önce başladığımız yere dönüyoruz. Başta Ankara olmak üzere tüm illerdeki Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlikler ve Halk Sağlığı İl Müdürlüklerini kapatıyorlar. O kadar levha ve kırtasiye takım, taklavatı çöpe atıyorlar sağlığı yeniden il Sağlık Müdürlüklerine bağlıyorlar. Sırf makam dağıtmak için uzman kadroları ve daire başkanlıkları oluşturuyorlar, uzman kadrolarına ebe hemşireleri ve memurları atarken konusunda uzman doktorları sıra memur yapacaklar. İllerdeki daire başkanı bakanlıktaki daire başkanına bağlı çalışacak veya Ankara’dakinin adın Baş Daire Başkanı koyacaklar, adınada sağlıkta dönüşüm diyecekler bilmem anlatabildim mi!

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11