Sağlıkta Dönüştük!

Sağlıkta Dönüştük!

15 yıl önce AK Parti iktidarıyla sağlıkta dönüşüm başladı. Önce kamunun elindeki tüm hastaneler Sağlık Bakanlığına devir edildi sonra İl Sağlık Müdürlüklerinin yükü ağırlaştı denilerek görevleri üçe bölündü.

İllerdeki tüm hastaneler Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine, Sağlık Ocakları, Laboratuvarlar, VSD ve AÇSler yeni kurulan Halk Sağlığı İl Müdürüne ve İl Sağlık Müdürlüklerine 112 acil servisler, özel sağlık kuruluşlarının, eczanelerin ve muayenelerin açma kapatma ruhsatlandırması kaldı. Kamu Hastaneleri Birliğine Ankara'da devasa binalar ve makam arabaları ve lojmanlar tahsis edildi, illerdeki hastaneler Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliklerine dönüştürüldü, iktidara yakın doktorlar daire başkanı ve şube müdürü oldular. Hasta odaları bürolara dönüştürüldü ve sonrada genel sekreter pratisyen olmaz dediler. Üniversitelerde tıp fakültelerinde gelecek bekleyen, araştıran, inceleyen öğrenci yetiştiren belkide hastalarına şifa dağıtan profesör ve doçentleri kadrolaştırarak ya Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekteri, Genel Müdür ve Başhekim olarak atadılar. Bunlar yetki kargaşısına düşünce, genel müdür ve başhekimlikleri birleştirdiler, bunlarla birde sözleşme yaptılar.

Tabii yalnız bunlarla değil başhekim yardımcıları, hastane müdürleri, baş hemşirelerle yetmedi tüm 657 sayılı DMK'ya bağlı memurlarla sözleşme yaptılar. Güya performans yönetimi koyacaklar, istemediklerini kapının ağzına koyacaklar, doktorları kendi aralarında böldüler bir kısmını şef, bir kısmının şef yardımcısı yaptılar sonunda İlçelerdeki hastanelerdeki seyyar başhekimleri ilçe kaymakamları dahi tanımıyor, kimin ne yaptığını hiç kimse bilmiyor bu kargaşayı gören bir çok doktor özel hastanelere kaçtı oralar kamu hastaneleri kadar günlük poliklinik hizmeti vermeye başladı.

Devletin paraları oluk oluk özel firmaların yani şahısların cebine akmaya başladı. Sonunda sosyal güvenlikteki kara delik büyüdü, devasa bir hastane yapmışsın içinde şifa dağıtan doktor yok neye yarar boş bina veya hastane var içindeki cihazlar çalışmıyor çünkü harcı, hurcunu geçti bırakın yeni cihaz almayı, arızalanan cihazı tamir etmeye para bulunamayınca vatandaş ağır hastasını dahi özel hastanelere taşımaya başladı. Özel hastaneler öyle denildiği gibi bedeva değil ilk girdiğin anda para vermeden iğne dahi yaptıramazsın. Kamunun yani vatandaşın kendi parası ile yaptırdığı sağlık ocakları ve sağlık evleri yıkılmaya bırakıldı veya yazlık ev olarak doktorlara yani sağlık çalışanlarına cuzi paralarla kiralanmaya başlandı.

Sonunda sağlıkta iflasın eşiğine geldik.

Şimdi sil baştan başladı.

15 yıl önce başladığımız yere dönüyoruz.

Başta Ankara olmak üzere tüm illerdeki Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlikerini ve Halk Sağlığı İl Müdürlüklerini kapatıyorlar, o kadar levha ve kırtasiye takım, taklavatı çöpe atıyorlar, sağlığı yeniden il sağlık müdürlüklerine bağlıyorlar.

Bunun adına da "Sağlıkta dönüşüm" diyorlar.

Bilmem anlatabildim mi?

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11