Poşet rantı var

,1 OCAK 2019'dan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin, 25 kuruşa temin edilecek olması eleştirildi. Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkan Vekili Mehmet Tayfun Ataman, bunun bir rant politikası olduğunu söyledi.

Poşet rantı var
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik alışveriş poşetleri, tüm satış noktalarından 25 kuruşa temin edilecek. Bakkalım Yönetim Kurulu Başkanı ve Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkan Vekili Mehmet Tayfun Ataman bunun bir rant politikası olduğunu söyledi. Ataman “28 bin tane discount mağaza var. Biz bir araştırma yaptık vatandaş her gün 90 bin poşeti parayla satın alacak. Bu da günde 2 bin 250 TL yapıyor. Bunun yarısı devlete gidecek yarısı marketlere. Bunun maliyeti 1-2 kuruş. Amaç sorunu çözmek mi yoksa bu marketlere para kazandırmak mı, burası muamma. İkincisi genelge de bakkallın, Pazar esnafının bu parayı nasıl alacağı belli değil. “dedi.
 
BAKKALIN, PAZARIN AKIBETİ BELLİ DEĞİL
 
1 Ocak itibarıyla poşetlerin 25 kuruştan satılacağını belirten Ataman “15 kuruşunu devlet alacak 10 kuruşu market veya bakkalın cebine kalacak. Ama büyük marketler sistemi gereği parayla satmak zorunda kalacaklarından onalar çok büyük bir gelir olacak. Bakkal Ahmet Amcasından, Ayşe Teyzesinden, Osman Abisinden yine o parayı alamayacak yine cebinden verecek. Bununla ilgili bir genelge gelmiş, sabahtan beri bakıyorum; bakkal bu parayı nasıl alacak, pazar esnafı nasıl alacak, bu belli değil.” diye konuştu.
 
RANTA DÖNÜŞTÜ
 
Parayla poşet alımının büyük market zincirlerinin işine yarayacağını belirten Ataman “Onlar barkotlu sitemi ile poşeti okutacak, verecek. Fakat ortada bez torba veya fileye yönlendirecek hiçbir çalışma yok. Çevre kirliliğinin önüne geçilecek, tamam biz de bu anlamda uygulamayı destekliyoruz ama şu an bu iş ranta döndü. Hangi poşet 25 kuruş, büyüğü mü küçüğü mü? 10 kuruşu esnafa kalacak. Vatandaşın günahı ne bunda, evden kese kağıdı mı getirecek, koli mi getirecek?” diye sordu.
 
GÜNDE 2 BİN 250 TL KAZANÇ
 
Türkiye’de 28 bin tane discount mağaza olduğunu belirten Ataman “Biz bir araştırma yaptık vatandaş her gün 90 bin poşeti parayla satın alacak. Bu da günde 2 bin 250 TL yapıyor. Bunun yarısı devlete gidecek yarısı marketlere. Bunun maliyeti 1-2 kuruş. Amaç sorunu çözmek mi yoksa bu marketlere para kazandırmak mı, burası muamma. İkincisi bakkal vatandaşa poşeti nasıl satacak. Almazsa ilgili memur cezayı nasıl kesecek. Devlet kağıt, file, bez kullanımını teşvik etmeli. Neden vatandaşa poşeti parayla satıyor, büyük market zincirlerine desin ki ‘sattığın her kuruş poşetten 10 kuruş para alırım’ fileyi de kese kağıdını market temin etsin.” ifadelerine yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11