Pekşen'in 21 – 26 Mart Orman Haftası Hakkında Basın Açıklaması

Pekşen'in 21 – 26 Mart Orman Haftası Hakkında Basın Açıklaması

Ormanlar, toplumlar için vaz geçilmez öneme sahip doğal alanlardır. İnsanlığın tarihten günümüze kadar gıda, yakıt, barınak, temiz hava, su, ilaç, dinlenme gibi maddi-manevi birçok ekonomik ihtiyacını karşıladığı doğal bir kaynaktır.

Ülkemiz de orman alanları ve bitki çeşitliliği açısından geniş zenginliğe sahip bir ülkedir. Ancak sanayileşme, hızlı ve plansız yapılaşma, yangınlar ve orman alanlarının rant kapısı olarak görülmesi sonucu doğal orman alanları talan edilmekte ve bu alanlar her geçen gün yok olmaktadır.

Yapılan yasa ve yönetmelik gibi yaptırımlarla orman alanlarının satışı yapılmakta ve bu alanlar büyük enerji yatırımlarına, maden- taş ocakları işletmelerine, yollara, özel mülklere, yapılaşmalara dönüşmektedir.

Karadeniz Ormanları AKP’nin rant ve yağmasının hedefi olmuştur. HES’ler bir yandan eko- sistemi diğer yandan da bitki örtüsünü yok etmek üzeredir. Madenler ve taş ocakları acımasız bir katliam alanına dönüşmüştür. Diğer yandan bitki koruma sertifikası olmadan ithaline izin verilen orman ürünleri ile bölgede çok ağır bir kurumaya sebep olan orman zararlıları doğaya büyük bir zarar vermiştir.

Hes’ler, madenler, taş ocakları yetmezmiş gibi betonlaşma da AKP İktidarının Karadeniz'e reva gördüğü ağır bir bedeldir.                

 

Diğer taraftan Karadeniz bölgesinin ormanları, yaylaları, gölleri ve doğal güzellikleri yanlış çevre politikaları sonucunda, turizm adı altında imara açılmış ve bu alanlarda plansız ve çarpık yapılaşmaya izin verilerek bu eşsiz doğa harikası ormanlar ve doğal güzellikler adeta beton yığınına çevrilmiştir.

Yaylalara ulaşımı sağlamak için yapıldığı söylenen 'Yeşil Yol' projesinin de aslında bir yol olmadığı yaylaları yağmaya açmanın projesi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu alanlar Arap Şeyhleri'ne satılmış ve her türlü yapılaşmanın önü açılmıştır.

AKP iktidarının, diğer bütün alanlarda olduğu gibi Çevre ve Şehircilik politikaları da ranta, yağmaya ve betonlaşmaya dayalıdır. Bu iktidar 15 yıldır büyük destek aldığı Karadeniz halkına, eline geçen her fırsatta ihanet etmiş, Karadeniz halkının ormanlarını, yaylalarını, göllerini ve doğal güzelliklerini yağmacı yandaşlara peşkeş çekmiştir.

Karadeniz bölgesi AKP iktidarının politikaları sonucunda, doğanın yeşili ve denizin mavisi ile değil, yandaş müteahhitlerin diktiği çirkin binalarla anılır olmuştur.  

Karadenizli AKP ile doğasını, iklimini, suyunu, tarımını, nüfusunu ve gençliğini kaybetmiştir.                       

Hesap günü yakındır. Türkiyeve Karadeniz olarak biz de kendi çevremizi, ülkemizdeki ormanlarımızı, en iyi şekilde koruyabilmek için yoğun bir çaba göstermeliyiz. Doğaya verilen zararların hesabının gelecek nesillere ödetmemek için çevreye duyarsız, doğaya ve yeşile düşmen, yağmacı ve talancı bu iktidara Karadeniz halkı 16 Nisan’da güçlü bir ihtar verecektir.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11