Nitelikli Projeler ve Özel Çalışmalarla Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü

Nitelikli Projeler ve Özel Çalışmalarla Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü

Medya061 Genel Koordinatörü Hakkı EMİROĞLU, Trabzon Milli Eğitim Müdürü Hızır AKTAŞ’ı makamında ziyaret ederek Trabzon’da eğitim adına yapılan birçok nitelikli proje ve özel çalışma hakkında bilgi aldı.

Nitelikli Projeler ve Özel Çalışmalarla Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü
“Trabzon’da Sınava Geç Kalan Yok”
AKTAŞ, öncelikle TEOG ve Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı hakkında bilgiler verirken, özellikle Türkiye genelinde 1 dakika ile sınav olma hakkını kaçıran gençler olduğuna vurgu yaparak “Bu sene ÖSYM bir kural değişikliği yaptı ve dedi ki ‘Sınav 10.00’da başlıyor ama ben salonlarıma 09.45’ten sonra öğrenci almayacağım.’ biz de bu kuralın aynısını YGS provalarında uyguladık. 09.46’dan sonra gelen öğrencileri sınava almadık. Bu uygulama sonucunda 12 Mart’ta yapılan gerçek sınav sonrasında dediler ki ‘Diğer şehirlerde kıyametler kopuyor bir dakika geç gelmekle beraber çocukların 1 senesi gidiyor ama Trabzon’da sıkıntı yok. Peki neden?’ Trabzon’da yapmış olduğumuz o proje uygulaması sayesinde. Trabzon’da çocuklar kapının 09.45’te kapatılacağını biliyordu ve böylece sınava da geç kalmadılar. Ortahisar’da 2 öğrenci var, bir de Düzköy’de bir öğrencimiz var. 3 öğrenci dışında bizim şehrimizde böyle bir mağduriyet yaşanmadı.” dedi.
 
 
Dershaneleri Kapatma Sürecinin Kurtarıcısı: TEOG ve Destekleme ve Yetiştirme Kursları
 
TEOG Sınavı’nın dershanelerin kapatılma sürecinde hazırlanmış bir proje olduğuna dikkat çeken Trabzon Milli Eğitim Müdürü Hızır AKTAŞ, “Bu süreçte biliyorsunuz ki velilerin büyük endişeleri vardı. ‘Dershaneler kapatılıyor. Biz öğrencilerimizi lise ve üniversite sınavlarına nasıl hazırlayacağız?’ vatandaşlarımızı öncelikle maddi bir külfetten kurtarmak amacıyla böyle bir sistem getirildi. Hafta sonları okullarda, dershanelerde aldıkları eğitimin birebir karşılığı olarak çocuklara kurs verilmeye başlandı ve hala devam ediliyor. ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ adı altında Bakanlık bunun yönetmeliğini çıkardı, işi fiiliyata döktü. Bu kapsamda mesela Trabzon genelinde 50.000 öğrencimiz sistemde kayıtlı ve hafta sonu destekleme kursu alıyor. Peki, bunun maliyeti nedir? Bugün baktığımız zaman bir öğrencinin etüt merkezine gidiş fiyatı 4.000 ila 5.000 TL arasında değişiyor. Ancak hafta sonu destekleme kursu sayesinde bu paralar vatandaşın cebine kalmış oluyor. 
 
 
“Kurslarla Birlikte Başarı Grafiğimiz Arttı”
 
Dershaneler kapatıldıktan sonra, çocuklara kendi okullarında ve kendi öğretmenleri ile birlikte verilen destekleme kursları sayesinde başarı grafiklerini her geçen gün yükselttiklerini belirten Milli Eğitim Müdürü AKTAŞ, Trabzon’da TEOG sonucunda yıllara göre alınan sonuçları resmi verilerle açıkladı. 
“2013 verilerine göre Türkiye’de Türkçe dersinde 31. sırada, matematikte 29, din kültüründe 34, fen bilimlerinde 31, inkılap tarihinde 32, yabacı dilde ise 30. sıradaydık. Gelelim şimdi en son verilerimize, 2016 Kasım ayında alınan sonuçlara göre Türkçe dersinde 13. sıraya, matematikte 15, din kültüründe 5, fen bilimlerinde 4, inkılap tarihinde 16, İngilizcede ise öğrenci eksiğimiz olduğu halde 23. sıraya yükseldik. 
Burada daha önce görev yapan tüm müdürlerimize çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Trabzon’da eğitim adına bir köşe taşı koymuş, olumlu adım atmış herkese bir eğitimci olarak, bu memleketin bir evladı olarak teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi yetiştirdiler. Biz de onları geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. Bu anlamda minnet duyuyorum ancak şuandaki netice Trabzon tarihindeki en iyi neticedir.”
 
 
“İkili Eğitim Sistemini Kaldırıyoruz”
 
Genel Koordinatör Hakkı EMİROĞLU zaman zaman tartışma konusu olan ikili eğitim sisteminin kaldırılması ile ilgili sürecin şuan hangi aşamada olduğunu sorması üzerine Müdür AKTAŞ, göreve başladığı 2013 yılında Trabzon’da ikili eğitim veren 38 okul olduğunu, tüm karşı çıkılmalara rağmen ikili eğitimden çıkmaya gayret ettiklerini söyledi. 
AKTAŞ daha sonra ne kadar doğru bir yol izlediklerinin, Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye genelinde 2019 yılsonu itibariyle ikili eğitimden çıkma kararı alması ile açığa çıktığını belirterek gelinen noktada şuan Trabzon’da yalnızca 14 tane okulda ikili eğitim olduğunu bunu da önümüzdeki süreçte sıfırlamayı planlayarak tüm okullarda ikili eğitimden çıkmayı ve tüm branşlarda Trabzon’u ilk 10’da görmeyi hedeflediklerini söyledi. 
 
 
“Trabzon’da Kendi Tarihini Bilmeyen Öğrenci Kalmayacak”
 
Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yalnızca sistem değişikliklerine gidilmediğini kaydeden Müdür AKTAŞ, “Örgün eğitim kurumlarındaki ikili eğitim sistemini kaldırmak, eğitimde kalite yönünde atılmış dev bir adımdır. Ancak yapılanlar sadece bu kadarla mı kalıyor? Elbette hayır. Şuanda Kanuni Evinden geliyoruz. 
Kanuni evini biliyorsunuz. Trabzon tarihinin yaşatılmaya çalışıldığı bir yer. 1461’den bu yana tarihle alakalı bütün hatıralar orada. Bir proje başlattık. Trabzon’daki bütün okulların 7. sınıf öğrencilerini belediye imkânlarıyla Kanuni Evi’ne taşıyoruz. Orada 2 tane tarih öğretmeni çocuklara Trabzon’u anlatıyor. Bu aynı zamanda 7. sınıf müfredatındaki tarih dersiyle uyumlu bir şekilde gerçekleşiyor. 12 sene sonra Trabzon’daki bütün öğrenciler hem Trabzon’u hem de Trabzon tarihi ile ilgili her şeyi öğrenmiş olacak.” dedi. 
Yola bir sloganla çıktıklarını söyleyen Trabzon Milli Eğitim Müdürü, “Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu bu şehrin tarihini bizim yavrularımız hissederek öğrenmeli. İşte biz bunu yapıyoruz. Çocuklarımızı hem akademik olarak hayata hazırlıyoruz hem de eğitim olarak bu coğrafyanın çocuğu olduğunu, bu tarihin misyonunu geleceğe taşıma noktasında onların da önemli bir görevi olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Ve bunun gayreti içerisindeyiz. 
Tabi proje kapsamında bizim ortaklığımızı yapan Büyükşehir Belediyemize de gerçekten teşekkür ediyorum. Bize araç tahsisi yaparak destek veriyorlar. Trabzon’un tüm ilçelerinden 7. sınıf öğrencilerini Kanuni Evi’ne taşımakta bize yardımcı oluyorlar. Bu sene yaklaşık 11 bin öğrenci taşıdık. Bir dahaki sene de bu rakamı 12 bine çıkaracağız.” 
 
Doğru Tercihle Üniversiteye Yolculuk, İyi Bir Gelecek İçin Kariyer Günleri
 
TEOG ile ilgili olarak ilk ve orta kademede çok iyi projelere imza atıldığını, Trabzon genelinde de bu başarıların takdirle karşılandığını söyleyerek İl Müdürü Hızır AKTAŞ’ı tebrik eden EMİROĞLU hali hazırda liselerde devam eden projeleri sordu.
“Mesela geldiğimizden beri uyguladığımız bir proje var. “Üniversiteye Yolculuk Projesi.” Karadeniz Teknik Üniversitesi ile beraber bu uygulamayı yürütüyoruz. Aydın üniversitesiyle birlikte de “Kariyer Günleri” düzenliyoruz. Meslekleri tanıtıyoruz. Çocuklara üniversiteyi gezdiriyoruz ve tanıtıyoruz. Çünkü onların tercih edeceği mesleği tanıması, gideceği okulu bilmesi, bunlar ışığında kendi isteği ve arzusuyla tercihini yapması çok önemli. Okula gittikten sonra onu nasıl bir ortam karşılıyor, nasıl bir eğitim kadrosu bekliyor bilerek gitsin. Sağlıklı tercihler yapsın istiyoruz. Tüm bunların yanında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavın birebir aynısını, öğrencinin önüne gelen kitapçığın, salondaki görevlinin yakasındaki görev kartının rengi biçimi de dahil olmak üzere aynı şekilde ve aynı formatta deneme sınavları yapılıyor. Çocuklarımız aynı ağırlıktaki sorularla muhatap olarak ilk heyecanını bu şekilde yaşıyor. Gerçek sınav gerçekleşeceği zaman daha sakin bir ortamda kendisini başarılı hissediyor. 
Trabzon’da 26 bin 300 öğrenci Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı’na girdi. Bunların 10 bini son sınıfta ve ilk defa YGS’ye girecek öğrencilerdi. Geri kalan 16 bin öğrencimiz ise farklı illerden gelen ve sınava zaten önceden girmiş olan adaylarımızdı. Bizim yapmış olduğumuz projeye onlar dâhil değil. Ama şuan 10.000 öğrencimiz içinde 3 tane öğrenci sınava girememiştir. Onların velilerinden aldığımız bilgiye göre de o öğrenciler yapmış olduğumuz YGS Provasına katılmamış öğrencilerdir.”
 
 
“Mesleki Eğitimde Yeni Bir Vizyon Oluşturduk”
 
Mesleki eğitimin yıllarca Trabzon’da ihmal edildiği tabusunu bu yıl ilk defa gerçekleştirdikleri Mesleki Eğitim Kongresi ile kırdıklarını söyleyen Hızır AKTAŞ, “Meslek liselerimiz istihdamı olmayan alanlarla doludur. Biz bu alanları kapatarak istihdamı olan dalları ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bir okulda birden çok alan olacağına, tematik yani tek meslek grubu için her şeyiyle donanmış bir meslek okulu oluşturmaya çalışıyoruz. Öncelikle gelecek eğitim-öğretim yılından sonra Trabzon’da 4 tane mesleki eğitim lisesi oluşturacağız. Of ilçesindeki meslek lisemizi tematik olarak gemi adamlığı ile ilgili mezun olduktan sonra herhangi bir şekilde başka bir kursa ihtiyaç duymadan diplomasıyla beraber gemi adamı olacak nitelikle okul oluşturmaya çalışıyoruz. Bu okulu seçme nedenimiz ise her yönüyle tam donanımlı ve pansiyonlu olmasından dolayı öğrencilerimizi de ağırlayacak düzeyde bir okul olmasıdır. Merkezdeki okulumuzu da motorla alakalı tematik bir okul yapıyoruz. Orada istihdam garantisi olan teorik bilgisini okulda, pratik bilgisini işletmelerde alacak bir okul yapıyoruz. 
Trabzon’da ilk defa bir mesleki eğitim kongresi gerçekleştirdik. Biz eğitimin her kademesinde okul öncesinden meslek lisesine kadar tüm eksiklikleri tamamlayıp meslek liselerinde bulunan öğrencilerimizin istihdama yönelik mağduriyetlerini gidereceğiz. Gençlerimizin üniversiteyi kazanması için liselerimizin akademik kariyerlerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
 
 
Eyşan EMİROĞLU
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11