MÜSİAD Trabzon, İran ile Ticari faaliyetler için masaya oturdu

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Trabzon Şubesi heyeti , İran'ın başkenti Tahran'a iki ülke arasındaki Ticaretin geliştirilmesi amacıyla çıkarma yaptı, önemli projeler masaya yatırıldı. MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Ali Kaan ‘İki ülke arasındaki ticaretin artması için iki ülke arasında direk uçuşların başlaması gerektiğinin altını çizdi.

MÜSİAD Trabzon, İran ile Ticari faaliyetler için masaya oturdu
Bu seyahat kapsamında Trabzon MÜSİAD üyesi işadamları, Tahran MÜSİAD Temsilcisi ve Üyeleri  ile beraber Tahran Türk Ticaret Müşavirliğini, Yurtdışında ilk kurulan Türk Dış Ticaret Merkezini, Türk Havayolları Tahran Ofisini, Anadolu Ajansı Tahran Temsilciliğini, İran Kooperatifler birliğinin Teavün Odası'nı, Tahran Ticaret Odası’nı, İran Ticaret Odası’nı ziyaret ettiler. EKONOMİK AÇIDAN BÖLGEDE ÖNDEYİZ İran Teavün Odası'nın Tahran'daki ana binasında gerçekleşen görüşmeye Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Cengiz Gürsel, MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Ali Kaan, İran Teavün Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Zeygami, İran Ticaret Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Türk ve İranlı yatırımcılar ve iş adamları katıldı.  Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Gürsel, iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin ele alındığı görüşmede, Türkiye ile İran'ın bölgede sadece nüfus açısından değil ekonomik olarak da iki büyük ülke olduğunu belirterek, mevcut ticaretin uzun sınır ve kültürel yakınlığa nispeten çok az olduğunu söyledi.  İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ İki ülkenin doğru şekilde işbirliği yapması halinde ortaya çıkacak sinerjinin düşünülenin çok ötesinde olacağını dile getiren Gürsel, Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin 2017'de 10 milyar dolar olduğunu ancak 2018'de mali kaynaklar ve uluslararası konjonktürden dolayı bu rakamın geçen yılın altında kalacağını ifade etti.
 
 CUMHURBAŞKANLARININ HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ En üst düzeyde, iki ülke cumhurbaşkanları tarafından, ortaya konan 30 milyar dolarlık bir ticaret hedefi olduğuna dikkati çeken Gürsel, şunları kaydetti:  “Buna ulaşmak için uluslararası konjonktürü bir kenara bırakırsak bir takım teknik engeller var. Ancak bunlar çözülebilecek engeller. Başta tercihli ticaret anlaşmasının genişletilmesi ve daha aktif hale getirilmesi, sınır kapılarında bazı iyileştirmeler, ulaştırma ilişkilerinde yapılacak düzenlemelerle teknik engellerin hepsi aşılabilir. Bu güç hem Türkiye'de hem de İran'da var." TRABZON TAHRAN SEFERLERİNİ BAŞLATMALIYIZ Öte yandan MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Kaan ise iki ülke arasında iş birliği ve doğru kişilerle ticaret yapmak üzere Tahran'da bulunduklarını söyledi. Türkiye ve İran halkının aynı inanca sahip olduğunu belirten Başkan Kaan, yıllardan bu yana var olan birlikteliği geliştirmek istediklerini kaydetti. Başkan Kaan ayrıca Trabzon ile Tahran arasında THY aracılığıyla sefer başlatmak istediklerini aktararak, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın iş adamlarının ticaretiyle daha hızlı olacağını dile getirdi. EN ÖNEMLİ TİCARİ İLİŞKİLERİMİZ TÜRKİYE İLE İran Teavün Odası Başkan Yardımcısı Zeygami ise iki ülke cumhurbaşkanlarının ticari ilişkilerin geliştirilmesine yaptığı vurguyu hatırlatarak, Türkiye ile ticaretin gelişmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti. En önemli ticari ilişkilerinin Türkiye ile olduğuna dikkati çeken Zeygami, heyetlerin ziyaretlerinin ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli bir etken olduğunu söyledi. Zeygami ayrıca Teavün Odası olarak bunu daha ileriye taşımaya çalıştıklarını sözlerine ekledi. 
 
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner11