KTܒde Sibirya ve Türklük konuşuldu

KTܒde Sibirya ve Türklük konuşuldu

Karadeniz Teknik Üniversitesinde “Sibirya ve Türklük” konulu sunuştay düzenledi. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünce Edebiyat Fakültesi binasında düzenlenen sunuştaya konuşmacı olarak araştırmacı yazar Mehmet Levent Kaya katıldı.

Çok sayıda öğrenci ve akademisyenin katıldığı sunuştay İstiklâl Marşı’nın okunması ve ardından saygı duruşunun yapılmasıyla başladı. Katılımcılara Moğolistan’da, Sibirya’da yaptığı dil bilimi çalışmaları ve o bölgede yaşadığı anılarını aktaran Kaya, programın sonunda katılımcıların özellikle Moğolistan ve yaptığı çalışmalarla ilgili sorularını yanıtladı.

Kaya ayrıca Uygur dönemini konu alan Çölde Dor ve Sibirya'yı konu alan Ölüöne romanıyla birlikte Moğolların Gizli Tarihçesi'nin çevirisi olmak üzere yazdığı üç eseri anlattı. Romanlarındaki karakterlerini belirlerken hangi konulara dikkat ettiğini de aktaran Kaya “İlk romanım Çölde Dor daha çok tarihî konuları ele alırken ikinci romanım Ölüöne edebî eserlere daha yatkın kişilerce daha fazla sevildi.” dedi.

Klasik Türkçe, Klasik Moğolca, Mançuca başta olmak üzere Altay dilleri üzerine yaptığı çalışmalarla ilgili de bilgi veren Kaya Altay dil teorisine de değindi. Kaya, sunuştayın sonunda Ölüöne romanını imzaladı. Kaya’nın kitabını Gök Türk, Uygur/Moğol, ve Latin olmak üzere üç ayrı abeceyle imzalaması katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Kaya’ya etkinliğe katılımından dolayı Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü akademisyenlerince plaket takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11