Köseoğlu Anayasa Komisyonu’nda

Köseoğlu Anayasa Komisyonu’nda
Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu bugün Anayasa Komisyonu’nda TBMM İçtüzüğünün görüşmelerine katıldı.
 
44 yıllık bir İçtüzüğün ihtiyaçlara cevap vermesinin mümkün olmadığını belirten Köseoğlu, ‘ Parlamentoların Anayasası niteliğinde olan İçtüzüklerle meclisin çalışma usul ve esasları belirlenir. Şu anda yürürlükte olan İçtüzük yürürlüğe gireli 44 yıl olmuş dolayısıyla çoktan miadını doldurmuştur. Artık ne Türkiye 44 yıl öncesinin Türkiye’si ne de Dünya 44 yıl öncesinin Dünya’sı teknolojik gelişmelerin, ekonomik gelişmelerin yüksek bir ivme kazandığı bu çağa uygun bir İçtüzüğe bir an önce kavuşulması gerekmektedir.
 
 
Yeni Anayasal sisteme uygun bir İçtüzüğün zaten şart olduğunu belirten Köseoğlu, muhalefetin sesinin kısıldığı yönündeki eleştirilere de cevap verdi.
 
Yeni İçtüzüğün hazırlanırken ülkenin sorunlarına hızlı bir şekilde cevap verebilmesi gerçeğinden hareket edildiğini hatırlatan Köseoğlu,’ TBMM yasama faaliyetlerini gerçekleştirirken hızlı, verimli, etkili bir çalışma ortamına kavuşmalıdır. Zaman kaybına neden olan, ülkemizin enerjisini emen uygulama ve tekrarlardan elbette kaçınmalıyız. Bunca sıkıntı ile mücadele ettiğimiz bir coğrafyada parlamentomuz için hem demokratik hem hızlı bir İçtüzük gerekmektedir’ dedi.
 
 
Yeni İçtüzüğün Ant içme gibi siyasi tarihimizde sorun haline gelme potansiyeli olan konuları da daha net çizgilerle ifade ettiğini belirten Köseoğlu, ‘Yeni Anayasamız ve Yeni İçtüzüğümüzle siyaset tarihimizde krizleri en aza indirgemeyi hedefliyoruz’ diye ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11