Kılıçdaroğlu Rekor Kıracak

Kılıçdaroğlu Rekor Kıracak
İngilizlerin bütün engelleme gayretine karşın, beraberindeki 78 arkadaşıyla başladığı yolculukta günde yaklaşık 20 kilometre yürüyerek 6 Nisan’da, yürüyüşünün 24’üncü gününde Okyanus kıyısındaki Dandi tuzlasına ulaştı. Bu yürüyüş sonunda tek yaptığı kendi toprağından bir avuç “vergilendirilmemiş” tuz almak oldu. O nedenle de “Tuz Yürüyüşü” adı verildi.
 
Gandi Tuz Yürüyüşü’nü yaptığında 61 yaşındaydı, Kılıçdaroğlu 69 yaşında.
 
 
Yorgunluğu yüzünden okunuyor ama o inatla devam ediyor.
 
9 Temmuz’da tamamlanırsa, Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü, Gandi’nin Tuz Yürüyüşü rekorunu bir günle kırmış olacak.
 
GANDİ’NİN REKORU KIRILACAK
 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Dün 500 bininci adım atıldı. Cumartesi günü Gandi’nin rekoru kırılacak. Pazar günü de Kılıçdaroğlu ‘dünyanın en büyük yürüyüş eylemine’ imza atmış olacak” dedi.
 
GANDİ 388 KİLOMETRE YÜRÜMÜŞTÜ
 
Gandi “Tuz yürüyüşünü”, 1930 yılında,Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlık kazanmasının ardından, İngilizlerden kalan ve Hintliler’e ayrımcılık yapan yasaları protesto etmek için başlatmıştı. Gandi ve 78 yoldaşı o dönemde İngiliz sömürge döneminden kalan ve Hintliler’e tuz üretimini yasaklayan yasayı protesto için yürüyüşe başlamışlardı. Hindistan’ın Gujarat Eyaleti’nin başkenti Ahmedabad yakınlarındaki Sabarmati Aşram’dan başlayan yürüyüşe yolda binlerce kişi katıldı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadar ki 388 kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla 24 günde kat eden, o dönemde 61 yaşında olan Gandhi, 6 Nisan sabahı İngiliz polislerinin şaşkın bakışları arasında denize yürüdü ve çamura karışmış bir topak tuzu avuçlarına alarak tatlı suda yıkayarak ufaladı. Böylece bir Hindu’nun tuz çıkaramayacağına dair Tuz Yasası’nı ihlal etti. Ardından Gandhi’nin çağrısına uyan binlerce köylü deniz kıyılarına akın ederek tuz çıkarmaya başladılar. Gandhi ve 60 bin eylemci hapse atıldı ancak yasa da işlemez hale getirildi.
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11