KARADENİZ’DE BALIKÇILIK ÇALIŞTAYI

KARADENİZ’DE BALIKÇILIK ÇALIŞTAYI

Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubemizce 8 Mart 2017 Çarşamba günü Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda Karadeniz’de Balıkçılık Çalıştayı düzenlendi.

 

Üreticisinden tüketicisine avcısından işleyicisine bilimini yapan, yönetmeliğini hazırlayan ve uygulayana kadar herkesin görüş bildirdiği, sorunların ve çözüm önerilerinin tartışıldığı “KARADENİZ’DE BALIKÇILIK” çalıştayımız büyük ilgiyle karşılandı ve yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Çalıştaya Trabzon Valimiz Sayın Yücel YAVUZ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Cahit GÜLBAY, Ortahisar Kaymakamı Sayın Numan HATİPOĞLU, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Suat HACISALİHOĞLU, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler, üreticiler, çok sayıda davetli, meslektaşlarımız ve sektör çalışanları katıldı.

Çalıştayın ilk oturumunun moderatörlüğünü KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Muhammet BORAN üstlenirken, ikinci oturumun moderatörlüğünü KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ertuğ DÜZGÜNEŞ yaptı.

İlk oturumda; KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun ERÜZ “Karadeniz’de Oşinografik Yapı ve Balıkçılık” konusu hakkında bilgiler verdikten sonra, KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Muzaffer FEYZİOĞLU “Karadeniz Ekosistemi”, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan AYDIN “Karadeniz’de Balıkçılık Araştırmaları” hakkında bilgiler verdikten sonra oturumun ilk bölümü tamamlandı.

İkinci oturumda; Trabzon İç Su Ürünleri Üretici Birliği Genel Koordinatörü Hüseyin SALİHOĞLU Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Sorunları, KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nadir BAŞÇINAR Yetiştiricilik Araştırmaları ve Sektörel Beklentiler, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi ARPA Balıkçılık Perspektifi, SS Doğu Karadeniz Balıkçılık Kooperatif Birlik Başkanı Ahmet MUTLU Kıyı Balıkçılığının Sorunları ve Beklentileri, KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Ertuğ DÜZGÜNEŞ Balıkçılık Yönetimi, KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevim KÖSE İşleme ve Değerleme, GTHB Trabzon İl Müdürlüğü Şube Müdürü Bayram SANCAR Balıkçılık Mevzuat Uygulamaları konularında bilgiler verdiler.

Çalıştayımızdan çıkan sonuç ile ilgili özet bir çerçeve çizecek olursak; kurumlar arasındaki güvensizliği gidermek, balıkçılıkla ilgili alınacak kararları paydaş katılımıyla almak, araştırma sonuçlarının uygulamaya aktarılmasına hız vermek, aşırı yıpranmış stokları koruma konusunda radikal kararlar almak ve zarar görecek balıkçıları desteklemek, koruma altındaki türleri ve küçük balıkları sağlıklı bir şekilde denize geri bırakmak, avlanan ve karaya çıkarılan balıkları kayıt altına alarak bildirimde bulunmak olarak belirlenmiştir.

Çalıştayımızın sonunda tüm sorunlar ve çözüm önerileri derlenerek uzmanlar tarafından kapsamlı bir sonuç bildirgesi hazırlanacaktır. Sonuç bildirgesi çıktıktan sonra ilgili taraflar bir araya gelerek maddeler üzerinde ayrıntılı çalışma yapılacak, basınımıza ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına iletilecektir. Bundan sonraki süreçte sonuç bildirgesinde çıkan sorun ve çözüm önerilerinin takibi için Odamız gerekli çalışmaları yapacaktır.

Ziraat Mühendisleri Odası olarak “Balığı hep beraber hem yiyelim hem tartışalım” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz çalıştayımıza katılım sağlayan tüm paydaş ve ilgililere teşekkür ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11