İstanbul Sokakları

İstanbul Sokakları

1975 nüfus sayımında İstanbul 1.715.000, Trabzon ise 715.000 ve 43 yıl sonra İstanbul'un nüfusu 10 kat aratarak 17.500.000 bulurken, Trabzon nüfus %10luk büyüme ile 752.000 bulmuştur.

Bu şehir sürekli göç verirken gidenler yalnız İstanbul'a değil ülkenin hatta dünyanın çeşitli ülkelerine de gitmişler. Bunu yurt dışında gezdiğimiz ülkelerde tanıştığımız dostlarımızın doğduğumuz değil doyduğumuz yer memleketimizdir diyerek çektikleri memleket hasretlerinde görüyor ve izliyoruz.

İşte bunlardan biri aslen Bayburtlu bir ailenin oğlu süt kardeşim, çocukluğu Trabzon'da Zağnos Dere Mahallesinde geçen Gazi Paşa İlkokulunda 1den 4e kadar aynı sırada okuduğum Seçkin Özbey. 

Kendisi ile geçtiğimiz hafta boyunca İstanbul'da beraberdik. İstanbul CNR Fuar Merkezi Genel Müdürü Yusuf Acıbiber'i ziyaret edip trilyonluk yatları gezerken ANAP eski Genel Başkan Yardımcısı Trabzon Eski Milletvekili İbrahim Çebi ile karşılaştık. Oğlu ile yat bakan Milletvekili Çebi bize; 'Aman ha! Yat bakın, yan bakmayın!' diyerek uyarmayı da ihmal etmedi.

Daha sonra Yusuf Cevahir'in başkanlığını yaptığı Karadeniz Vakfının yönetim kurulu üyesi olan iş adamı Özbey ile çocukluk günlerimizi konuştuk. Babası Osman Özbey Gazipaşa caddesinde Turan garajında oto tamircisiydi (garaj kuzey ekspres gazetesinin tam karşısında Bozoğlu iş merkezinin üst tarafındaydı.). Rize, Artvin, Van, Kars, Erzurum, Ağrı, Gümüşhane, Erzincan, Giresun ve Ordu'dan gelen araçlar burada yıldız ve hayali garajında tamir edilirken Osman Usta son derece şık gezen kolalı gömlek giyen lüks otomobil binen her akşam dostlarıyla lüks bir restoranda buluşan şehrin önde gelen isimlerindendi.

1967 yılında evlatlarıyla İstanbul'a göçen bugünkü Çağlayan adliyesi karşısında Hürriyet mahallesinde ilk yazlık sinemayı açan iş adamı Özbey'in oğlu Seçkin ve Selçuk kardeşler müteahhitlik yap sat işlerinin yanı sıra bir anda koşu atı merakı sarar. Önce at satın alıp Veliefendi'de yarıştıran sonra at yetiştirmeye başlayan Özbey kardeşler İzmir Menderes'te bir büyük çiftlik satın alıp lüks villanın yanında at yetiştiren, bu arada Buca 9 Eylül Üniversitesi yanında Özbey öğrenci yurtlarını kuran eğitime kendilerini adayan ancak bir elleri hep Trabzon'da olan Erdoğdu Aile Hekimliği üzerinde bir kreş donatıp Sağlık Bakanlığına devreden süt annem Saime Cevahiroğlu ve yeğeni iş adamı Özbey daha sonraki yıllarda Çamlık çocuk yuvasında ve yetiştirme yurdunun her tarafını yenilerken çocukları da baştan aşağı giydirmişlerdi.

Bu eylemleri sessiz sedasız yaparken yardım ve ibadet gizli olmalı bir elin verdiğini öbürü görmemelidir diyerek, bunlar basında neşredilmesin ricasında da bulundular. Ancak bu konuyu kendisi ile görüştüğümde yazacağımı söyleyerek müsaade aldığımı da belirtmek isterim. Geçen hafta Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Çengelköy'de bir restoranda verdiği yemekte İstanbul 10. Ağır ceza reisi Ahmet Turan Taşkaya, Karadeniz Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Cengiz Safi, Mustafa Şeker, Seçkin Özbey ve Selçuk Özbey, MÜSİAD Trabzon şubesi eski başkanı Ahmet Sarı ile birlikte katıldık.

Yan masada oturan KKK Emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak ve emekli tüm General Zekai Öztürk paşa ile bir araya gelip sohbet etme imkanı da bulduk. Sohbetimizin konusu ise Trabzon ve göçün önlenmesiydi ve tek çare ise dua etmekti!

 
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11