İMKB MTAL Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Öğrencileri Kahve Sanatının İnceliklerini Avrupa’da Öğrendi.

ORTAHİSAR İMKB MTAL YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI

İMKB MTAL Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Öğrencileri Kahve Sanatının İnceliklerini Avrupa’da Öğrendi.

Günümüzde teknolojik ve ekonomik gelişmeler insanların ev dışında da yeme içme alışkanlıkları kazanmalarına sebep olmuştur. Özellikle Trabzon ili ve ülke genelinde kahve hazırlayan ve sunan işletmelerin sayısının giderek arttığını görmekteyiz.

Projemiz ‘’KAHVENİZİ NASIL ALIRDINIZ?’’ cümlesiyle başlamıştır. Barista (Kahve hazırlayan kişi) eğitimleri yurt dışı bağlantılı kuruluşlarla verildiği için ülkemizde çok pahalıdır. Biz de Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı olarak öğrencilerimizin bu konuda yeterlilik kazanmalarını ve sektörde aranılan eleman olmalarını istediğimiz için 2018 yılında ‘’Kahve hazırlama Sanatının İnceliklerinin AB Evinde Öğrenilmesi’’ adlı projemizi 34.182 Euro hibe ile Erasmus+Plus olarak yürütmeye başladık.

Projemiz İtalya ve Almanya olmak üzere iki hareketlilikten oluşmaktadır. Birinci hareketliliğimizi 02-15 Aralık 2018 tarihinde İtalya’nın Canta Ceserea şehrinde bir refakatçi öğretmen ve dokuz yiyecek içecek hizmetleri alanı öğrencisiyle gerçekleştirdik.

Öğrencilerimiz kahve çeşitleri, özellikleri ile ilgili bilgileri almanın yanı sıra kahve hazırlama ve sunma tekniklerini uygulayarak 12 gün süreyle staj eğitimlerini tamamlamışlardır. Staj eğitimlerini Espreso&İtaliano ve Scarpetta Coffee&Sprits adlı Franchise(zincir) işletmelerde gerçekleştirmişlerdir.

Öğrencilerimiz kültürlerarası iletişim, uluslararası farkındalıklar, kendini ifade edebilme, grup içerisinde uyumlu çalışabilme ve dil yeterliliklerini artırarak özgüvenlerini geliştirmişlerdir. Öğrencilerimiz, yaptığımız anket ve görüşmelerde “bundan sonraki AB projelerinde aktif olarak yer alacaklarını” ifade ettiler.

Gerçekleştirdiğimiz bu proje; öğrencilerimizin kahve hazırlama sanatının inceliklerini öğrenmelerini, kahve makinası kullanma becerilerini geliştirmelerini ve kahve sunumu hazırlamaları konusunda kendilerine güvenmelerini, farklı bir kültürde ikram ve sunum işlerini kolayca yapabilmelerini sağlamıştır. Okulumuz adına projeye katılan öğrencilerimizin paylaşımları bu tür projelerin yaygınlaştırılmasını kolaylaştıracaktır.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11