GÖÇER; LİSANSÜSTÜ EĞİTİM 2023 VİZYONU İÇİN ÖNEMLİ

GÖÇER; LİSANSÜSTÜ EĞİTİM 2023 VİZYONU İÇİN ÖNEMLİ

YÜKSEK LİSANS-DOKTORA BAŞVURULARI 21 OCAKTA BAŞLIYOR

Avrasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mahmut Göçer, Yüksek Lisans ve doktora eğitiminin önemine vurgu yaptığı bir yazı kaleme aldı. Göçer, yazısında yüksek lisans ve doktora eğitimini düşünen bireylerin merak ettiği, sormak istediği sorulara yanıt vererek Avrasya Üniversitesinde Bahar Dönemi için başvuruların 1 Şubat’ta son bulacağına dikkat çekti. İşte Profesör Göçer’ın yazısı;

 

LİSANSÜTÜ EĞİTİMİN BİREYSEL ANLAMDA ÖNEMİ

‘’Ben Prof. Dr. Mahmut Göçer, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde görev yapmaktayım. Aynı zamanda Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürüyüm , kamu hukuku profesörüyüm. Tabi öncelikle konuyu sadece yüksek lisans çerçevesinde değil genel olarak Lisansüstü eğitimin önemi çerçevesi içerisinde ele almamız daha doğru olur. Yani bunu yüksek lisans artı doktora olarak ikisini bütünleşik olarak ele almak gerekir. Lisansüstü eğitimin iki ana hedef doğrultusunda çok büyük önemi var; bir bireysel hedefler doğrultusunda büyük bir önemi var, şimdi onu biraz kısaca açalım birde ülkenin global hedefleri doğrultusunda çok büyük önemi var. Bireysel olarak kişinin artık sadece lisans mezunu olması yetmiyor. Mezun olduğu alanda fark yaratması bir adım önde olması , bu sadece hukuk alanında değil, iktisat alanında değil ,mühendislik, öğretmenlik, hemşirelik alanında, her alanda kişinin bir fark yaratması kendini bir adım öne atması ve belli bir alanda bilgilerini sağlamlaştırması , o alanda bir uzmanlık kazanması hem kendi şahsi kariyer gelişimini tamamlayabilmesi açısından hem de bunun istihdam olanaklarını geliştirmesi açısından son derece önemli’’.

LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİN ÜLKENİN HEDEFLERİ ADINA ÖNEMİ

‘’İkincisi ülkenin global hedefleri için önemli. Ülkemiz açısından bakacak olursak bu alanda durumun özellikle 2011-2012 den sonra bir gelişme olmasına rağmen en azından ABD ve Avrupa ile kıyasladığımız zaman çok iç acıcı durumda olduğunu söyleyemeyiz. 2023 hedeflerinin en önemlilerinden biride ARGE ve İNNOVASYON çalışmalarıdır. Bu çalışmalar için hükûmetin belirlediği hedef gayri safi yurtiçi hasılanın AB öngörüleri doğrultusunda %3 oranında ARGE ye kaynak aktarılması, ama ARGE’ye yeterli kaynağın aktarılması hemen birden bire bunun kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Çünkü araştırmacı yok, yani yeter sayıda araştırmacı yok, yeter sayıda araştırmacı nereden gelecek ? Özellikle lisansüstü mezunlarından gelecek ve daha da özelliklede doktora mezunlarından gelecek. Buda ülkenin gelişimi acısından çok önemli, ekonomik hedeflerine ülkenin varabilmesi açısından son derece önemli. Diğer taraftan bir önemi daha var lisansüstü çalışmanın, oda hem kişisel gelişim hem de ülkenin hedefleri doğrultusunda sadece ARGE için değil onun dışında yeni açılan bir çok üniversite var. Üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacının da karşılanması için de son derece önemli. Bu açıdan gerek ARGE gerek üniversite öğretim üyesi için ihtiyaç duyulan rakamların henüz çok uzağındayız. Mesela size çok basit bir örnek vereyim ABD’de bir yılda lisansüstü çalışmalardan mezun olanların sayısı 68 bin, bizde 2000-2018 arasında mezun olanların sayısı 69 bin , yani neredeyse eşit sayıda. AB ülkeleri , Birleşik krallık veya Japonya gibi ülkelerde de ortalama 15-25 bin aralığında lisansüstü mezun, özellikle doktora mezunları. Bizde maalesef henüz 5000’ler seviyelerinde , Onun için 2023 hedefleri doğrultusunda yeni stratejik planda 2019 dan başlayarak bu rakamın en azından ilk aşamada 10 bine, izleyen yıllarda da 15 bine çıkarılması hedeflenmiş’’.

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ BÖLGE İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS

‘’Bu bölgede yüksek lisans veya doktora yapmayı düşünenlere Avrasya Üniversitesi tek vakıf üniversitesi olması ve gerçekten yüksek kalite standardını yakalamış bir üniversite olması sebebiyle tavsiye ediyorum. İmkanları el veriyorsa mutlaka Avrasya Üniversitesindeki yüksek lisans programlarında bunu değerlendirmelerini, en azından doktoraya gitmiyorlarsa bile yüksek lisans çalışması yapmalarını önemle

tavsiye ediyorum. Dediğim gibi bu hem kendilerini için bir fark yaratmak, genel olarak ta ülkenin gelişimi acısından, ülkenin hedeflerine ulaşması açısından son derece büyük önem arz ediyor’’.

ÇALIŞANLAR MERAK ETMESİN KENDİ MESAİ SAATLERİ ETKİLENMEYECEK

‘’Lisansüstü programlarımızda çalışanların mesai durumlarına göre ders saatlerini ayarlıyoruz. O nedenle hafta içi olan günlerde saat 17’ den sonra ya koyuyoruz diğer dersleri de Cumartesi günlerine koyuyoruz. Burada yapacakları eğitim faaliyetleri kendi mesai saatlerini engellemeyecektir’’.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11