Demokratik Bir Türkiye’yi Yerellerden Başlayarak Kuracağız!

Demokratik Bir Türkiye’yi Yerellerden Başlayarak Kuracağız!

Demokratik Bir Türkiye’yi Yerellerden Başlayarak Kuracağız!

31 Mart’ta yapılacak seçimler her ne kadar yerel yönetimlerin belirleneceği bir seçim ise de ortaya çıkaracağı sonuçlar itibarıyla bunun çok daha ötesinde bir anlama ve öneme sahip. İktidar bloku açısından bu yerel seçimler, Türkiye’de kurulan tek adam rejiminin yeniden oylanması ve gücünü konsolide ederek mevcut rejimin pekiştirilmesi anlamında önemli bir aşamayı ifade ediyor.

Bu rejime itiraz eden ve demokrasi talep eden tüm kesimler açısından isebu yerel seçimler bir yanıyla kritik bir eşiği, diğer yanıyla önemli bir fırsatı içinde barındırıyor. Sarayda cisimleşen iktidar blokunu geriletme açısından kritik bir öneme sahip olan bu yerel seçimler, demokratik bir Türkiye’yi yerellerden başlayarak kurma açısından da bizlere çok önemli bir fırsat sunuyor.

İktidar bloku siyasi kamplaşma/kutuplaştırmayı uzun süredir hem seçim kazanma hem de süreci yönetme stratejisi olarak etkili bir şekilde kullanıyor. Bu strateji ve yarattığı baskı bir yanıyla ülkede yaşanan tüm adaletsizliklerin üstünü örterken, diğer yandan da tek adam rejimine itirazı olanların birlikte etkili bir muhalefet oluşturamamasında etkin bir rol oynuyor. Ancak doğru değerlendirildiği takdirde 31 Mart yerel seçimleri, merkezden pompalanan bu stratejinin yerellerden etkisizleştirilmesi açısından çok önemli bir imkanı da içinde barındırıyor. Bu açıdan bakıldığında iktidar ittifakı karşısında, daha çok belediyeyi kazanmak çok önemli olmakla birlikte hem bunun gerçekleşebilmesi hem de yerel seçimler sonrasında emek, barış ve demokrasi mücadelesinin güçlenmesi açısından ilkesel tutumlara yaslanan etkili bir muhalefeti yerellerden örerek büyütmek bu seçimde önemli bir görev olarak önümüzde duruyor.

Yeşil Sol Parti olarak bir yandan bulunduğumuz tüm yerellerde, doğal ittifaklarımızla birlikte böylesi zeminlerin oluşması ve güçlenmesi için çalışırken diğer yandan kentlerde birlikte yaşadığımız yurttaşlarla mevcut yerel yönetim anlayışına itirazı açığa çıkaracak faaliyetleri birlikte örgütlemeyi, önümüze koymamız gerekiyor.

“Biz nasıl bir yerel yönetim istiyoruz?”

 

Bugüne kadar uygulanan belediyecilik ile rant odaklı projeler üretildi, doğaya ve kentlere ihanet edildi. Kentler birbirlerinin kopyası haline getirilmek suretiyle, kent kimliği ve kültürü̈ belediyeler eliyle yok edildi; kentler adeta asfalta ve betona dönüştürüldü.

Bu bağlamda;

 

Yeşil Sol Parti il/ilçe örgütleri ve üyelerimiz, bulundukları her yerelde 31 Mart seçimleri için harekete geçiyor.

 

1. Öncelikli olarak, bulunduğumuz kentte iktidar blokunu güçsüz kılacak, ama o eksene sıkışmadan bir yerel seçim çalışmasına başlıyoruz.

 

2. Bütün demokratik güçlerle ortak hareket edebilmek için rol üstleniyor ve tüm siyasi olanaklarımızı seferber ediyoruz.

 

3. Demokratik güçleri asgari ölçülerde temsil edebilecek ortak adayların üzerinde uzlaşılması için çaba sarf ederken, partimizi de yerel meclislerde temsil edebilecek isimler üzerinde hazırlık içerisindeyiz. Olabilecek her ilde, kadın ve genç ağırlıklı arkadaşlarımızı mutlaka belirleyip, oluşacak ittifaklar içinde aday yapılmalarını sağlayacağız.

 

3. Bazı yerellerde, demokratik güçleri ve Partimizi gerek ilkelerimiz gerekse yerel kapsayıcılık açısından tatmin etmeyen sonuçlar çıkması halinde, yerel örgütlerimizin kendi yerel özelliklerine uygun tavır alması kaçınılmaz olacaktır. Bu ve benzer durumlarda, koordinasyon içinde birlikte tutum almanın önemine dikkat çekmek istiyoruz.

 

 

26/Ocak/2019

 

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal

Yeşil Sol Parti

Eş Genel Sözcüleri

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11