Dal-Çık'ta Süre Uzadı İddiası

Dal-Çık'ta Süre Uzadı İddiası
Trabzon’un Yomra ilçesi Kaşüstü Mahallesi’nde Karadeniz sahil yolundaki trafiği kilitleyen noktalardan biri olan kavşakla ilgili başlatılan ‘Dal-Çık’ projesinin yapımı devam ederken bitiş süresiyle ilgili ortaya yeni iddialar atıldı.
Daha önce yetkili ağızlardan 6 ayda tamamlanacağı belirtilen ‘Dal-Çık’ projesinin 2019 yılına sarktığı ileri sürüldü. Yomra’nın Kaşüstü mevkisinde 2017 yılı Ocak ayında yapımına başlanan 1,5 km uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki ‘dal-çık’ projesinin sadece içyapı çalışmalarının 7 ayda ancak biteceği öğrenildi. Projenin tamamlanma süresi ise daha önce 6 ay olarak açıklanmıştı. Hâlen kazık çakma çalışmalarının devam ettiği ‘dal-çık’ projesinde kazık dikim çalışmalarının ardından yol çalışması yapılacak. Yol çalışmalarının bitmesinin ardından da vakit kaybedilmeden köprü yapım işlerine başlanacağı belirtildi. Projenin tam bitiş tarihinin kesin olarak tahmin edemediğini belirten bir şantiye yetkilisi, projenin 2 yıldan erken tamamlanmayacağına işaret etti.
 
ÇALIŞMA ALANI ÇOK ETKİLİ
 
‘Dal-çık’ projesinde çalışan işçiler ise çalışma alanının yetersizliğinden şikâyetçi. İşçiler, 1,5 km uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki alanın bu gibi büyük projeler için yetersiz olduğunu ifade ederek, işin aksama süresini buna bağladı. Bu tip projelerde 1 değil 3 farklı ekibin çalıştığına işaret eden işçiler, “Projenin içyapı çalışmalarında 30 kişi çalışıyoruz, normalde bu tip projelerde 3 farklı ekip 90 kişi ile çalışır. Bu tür işler geniş alanlarda yapılır. Trafik durumu bizi çok etkiliyor, çalıştığımız alan çok dar. Sayımızın az olması da sürenin de uzamasına sebebiyet veriyor.” dedi.
 
KEŞKE 1 DEĞİL 3 MAKİNE OLSAYDI
 
‘Dal-çık’ şantiyesinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise “Şantiyede kullanılan ve Türkiye’de sadece 5 tane olan dev freze makinesinden 1 değil 3 tane makine olması gerekirdi. Makine sayımız 3 olsaydı bu işin bitme süresi en az 1 yıl kısalırdı.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11