ÇKS Başvuru Süresi Uzatılmalıdır

ÇKS Başvuru Süresi Uzatılmalıdır
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuru Süresi Acil olarak Uzatılmalıdır.
 
Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Cemil PEHLEVAN ‘’Aktif olarak tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin özlük bilgilerinin, faaliyetleri sırasında kullandıkları varlıkların (arazi, hayvan, girdi vs.), ürün deseninin, ortalama verimlerin kayıt altında tutulduğu, tarımsal desteklemelerin uygulandığı, izlendiği, denetlendiği, tarım politikalarının oluşturulmasında yararlanılan bir sistemler bütünü olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları acil uzatılmalıdır.’’ dedi.
 
Yürürlükten kaldırılan 16 Nisan 2005 tarihli ÇKS Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde çiftçiler içinde bulunulan üretim sezonu ÇKS kayıtlarını yaptırmak ve/veya güncellemek üzere yıl boyunca İl/İlçe Müdürlüklerine müracaat edebilmekte ve müracaatlar üretim sezonunun 31 Aralık tarihinde sona ermekteydi.
 
Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Cemil PEHLEVAN yaptığı açıklamada “Daha önceki uygulama dönemlerinde çiftçi müracaatlarının yılsonuna kadar sürmesi nedeniyle ortaya çıkan çiftçi alışkanlıklarından dolayı bazı çiftçilerin 2017 üretim yılı ÇKS müracaatlarını müracaat süresi içerisinde yapmadıkları belirlenmiştir. Bu çerçevede olası çiftçi mağduriyetlerinin önlenmesi bakımından çiftçilerin 2017 üretim yılı ÇKS başvuru süreleri acil olarak uzatılmalıdır. Böylelikle her yıl binlerce kişinin hak ettiği desteklemeyi alamamasının önüne geçilmelidir” dedi.
 
ÇKS başvurusu yaptırmayan üreticilerin yıl içerisinde verilen desteklemelerden faydalanamadığının altını çizen PEHLEVAN ’Bölgemizin en önemli geçim kaynağı fındıktır. Fındık üreticisi fiyat fiyatı konusunda mağdur edilmiştir. Fındık üreticisi fındık desteklemesinden aldığı para ile fındık bahçesine bakım yapmaktadır Fındık desteklemesine çiftçimizin müracaat etmesi için tek şart Çiftçi Kayıt Sistemi müracaat etmesidir. Bakanlık bütün desteklemeleri bu sistem üzerinden yapmaktadır. Zaten mağdur olan üreticilerimizin mağdur edilmemesi için ÇKS müracaat tarihinin bir an önce uzatılması gerekmektedir
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11