CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu

CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu uzun yıllar KTÜ TIP Fakültesi'nde uzun yıllar görev yapan, milli görüş çizgisinden asla ayrılmayan, AK Parti'ye asla yanaşmayan sırf bu yüzden CHP'ye geçen Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nu yaklaşık 7- 8 yıl kadar önce Trabzon'da bir restoranda o zamanın Türk Ocakları Başkanı Prof. Dr. Yusuf Gedikli ile yemekte yakaladık ve gazeteci Yusuf Turgut ile masalarına gidip sohbete başladık. 

O günlerde Prof. Dr. Numan Kurtulmuş SP Genel Başkanı seçilmişti ve "SP'nin geleceğini nasıl görüyorsunuz? AKP'ye alternatif olur mu?" deyince bize; "Prof. Dr. Kurtulmuş'un öyle bir niyeti yok. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın kendisini daha önce de AK Parti'ye davet etti ve birlikte siyaset yapmayı hatta Başbakan yardımcılığını teklif etti ancak kabul etmedi. Sizin tabanınız yok. Ben önce SP'nin başına geçeyim sonra alıp onları komple AKP'ye gelirim. Ya S -AKP ile birleşecek veya HAS Parti gibi bir hülle parti kurup AKP'ye geçecekler." dedi ve ekledi; "Prof. Dr. Necmettin Erbakan bu oyunu es keza fark ederse ensesine tokadı vurup alayını kapı dışarı atacak. Bunları sakın yazmayın" diye gazeteci Turgut'a rica etti. Ben o günlerde görsel basında bulunduğum için bana bir şey demedi. Ben kendisine; "Hocam bu dediklerinizi ben SP Genel Başkanı Prof. Dr. Kurtulmuş'a sordum, bana kıyamet senaryosu çiziyorsunuz bizim çizgimiz belli. AKP'nin milli görüş ile ne ilgisi var?" deyince Prof. Dr. Bekaroğlu; "Siyasette ray değiştirmek zor değildir" demişti ve ben hemen bunları haber olarak televizyonda okuttum. 

Aynı akşam SP Genel Başkan Yardımcısı Av. Şeref Malkoç beni aradı. "Size bu sözleri Prof. Dr. Bekaroğlu mu söyledi" dedi. "Evet!" deyince, "Kardeşim, parti karıştı ne yapacağız şaşırdık" dedi.

Tam 7 gün sonra, ramazan ayının ilk günü İstanbul SP İl başkanlığının Grand Cevahir'deki iftarına eşi ile katılan Genel Başkan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ne kadar tabak, çatal, kaşık var ise fırlatan partilileri Prof. Dr. Kurtulmuş'un iftar yapmadan o salondan eşiyle kaçarak ayrılmasına, bir gün sonrada SP Genel Başkanlığı'ndan istifa etmesine sebep oldular.

Önce hülle partisi HAS Parti'yi kuran ancak Prof. Dr. Bekaroğlu'nu yanında Genel Başkan yardımcısı olarak bulan, Genel Başkan Prof. Dr. Kurtulmuş koşarak AKP'ye gidince Prof. Dr. Bekaroğlu da doğal olarak onların tam karşısında olan CHP'de kendini buldu. 

İşin ilginç yanına bakın ki 2004 yerel seçimlerinde Prof. Dr. Bekaroğlu SP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı iken aynı Kemal Kılıçdaroğlu CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı idi. 

Daha dün karşı karşıya yarıştığı Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı olarak danışmanı onun kontenjanından MKYK üyesi ve İstanbul Milletvekili oldu.

Ne demişti Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel; "Siyasette 24 Saat Çok Uzun Zamandır!"

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11