Çayda Kalite Yükseldi

Çayda Kalite Yükseldi
2017 yılı birinci sürgün dönemi çay sektörü için üretimde kalitenin arttığı dönem oldu. Çaysiad Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz Kar, özel sektörün yüksek rakım yaş çay alımlarında fiyatları 220 kuruşa kadar çıkarttığına şahit olduklarını belirterek, peşin ödenen bu fiyatla özel sektörün devlet fiyatının da üzerine çıktığını söyledi.
 
Mustafa Yılmaz Kar bu yıl hasat mevsiminin Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle çayın erken toplattırıldığına dikkat çekerek, bu nedenle birinci sürgün döneminde verimin düşük olduğunu ancak kalitenin arttığını vurguladı.
 
Birinci sürgün üretimi istisnai ve özeldir..
 
Kar, çayın bu yıl erken toplattırılmasının dezavantajdan ziyade avantaj getirdiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:
 
“Zaten en kaliteli hammadde olan birinci sürgün yaş çay yaprakları birde ramazan sebebi ile erken toplattırılınca ortaya yüksek kaliteli hammaddeyi ve sonuçta çok iyi bir damak tadı yakalanan mamul maddeyi çıkarmıştır. Şunu söyleyebiliriz, 2017 yılı birinci sürgün üretimi istisnaidir ve özeldir. Çayımızın kalitesinden şüphe etmesek de, çay tiryakileri yüksek kalitede çay içmek istiyorlarsa 2017 yılı birinci sürgün üretiminden temin etmelidirler. Çay toplama döneminin Ramazana rastlamasıyla ortaya çıkan ve üretici firmalarca değerlendirilen bu özel şartlar her zaman bir araya gelmiyor.”
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11