Büyükşehir’e ağır suçlama

Büyükşehir’in Devlet İhale Kanunu ihlal ettiğini Sayıştay raporuyla paylaştı

Büyükşehir’e ağır suçlama

Bunun Adı Yolsuzluktur!

TRABZON Büyükşehir Belediyesinin kendisine ait taşınmazların kiralanmasında açıkça Devlet İhale Kanunu ihlal ettiği belirterek Sayıştay raporunu paylaşan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Vildan Özmen “Büyükşehir yönetimi, mülkiyeti belediyeye ait olan 183 ‘Devlet Malı’ taşınmazı kira sürelerinin sona ermesinin ardından ihale yapmaksızın yandaşlarına peşkeş çekmiştir! Bunun adı ‘Yolsuzluktur !’” dedi.

Yüzde 58’i Mevzuata Aykırı

ÖZMEN Sayıştay raporundaki şu ifadeleri nakletti; “Belediyenin taşınmazlarına ilişkin kira dosyaları incelendiğinde kirada bulunan 316 adet taşınmazın 183 tanesi için kira süre sonunda ihaleye çıkılmamakta ve süre bitimi sonunda encümen kararı alınarak bu yerlerdeki mevcut kiracılarla kiracılık ilişkisine devam edilmektedir. Belediye taşınmazlarının yaklaşık yüzde 58’i bu şekilde mevzuata aykırı olarak yeniden ihale edilmeksizin kiralanmaktadır.”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Vildan Özmen, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kendisine ait taşınmazların kiralanmasında açıkça Devlet İhale Kanunu ihlal ettiği belirterek Sayıştay raporunu paylaştı.

YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİR

Sayıştay raporunu paylaşan Özmen, raporun yanına şu açıklamaları not düşerek dikkat çekti: “Devlet İhale Kanununda yer alan açık hüküm gereğince, kamuya ait taşınmazlar kiraya verilirken ihale gerçekleştirilir. Kira süresi sonunda, normal konut veya işyeri kiraları gibi sözleşmeler kendisini yenilemez. Encümen Kararı ile kira süresi uzatılamaz. Devlet İhale Kanunu uyarınca, kira süresinin sona ermesiyle tekrar bir ihale gerçekleştirilmelidir. Büyükşehir yönetimi, mülkiyeti Belediyemize ait olan 183 ‘Devlet Malı’ taşınmazı kira sürelerinin sona ermesinin ardından ihale yapmaksızın yandaşlarına peşkeş çekmiştir!”

Sayıştay raporunda şu ifadeler yer aldı “Belediyenin taşınmazlarına ilişkin kira dosyaları incelendiğinde; kirada bulunan 316 adet taşınmazın 183 tanesi için kira süre sonunda ihaleye çıkılmamakta ve süre bitimi sonunda encümen kararı alınarak bu yerlerdeki mevcut kiracılarla kiracılık ilişkisine devam edilmektedir. Belediye taşınmazlarının yaklaşık yüzde 58’i bu şekilde mevzuata aykırı olarak yeniden ihale edilmeksizin kiralanmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner11