Borsadan çay değerlendirmesi

Borsadan çay değerlendirmesi
Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, 3. sürgün yaş çay alım kampanyasının bugün itibariyle yüksek kesimlerde dahil olmak üzere bittiğini söyledi. 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan ''3. sürgün yaş çay kampanyasının bugün için son alımların yapıldı ve sona erdi. 10 Mayıs'ta başlayan hasatta 1. sürgünde 362 bin ton, 2. sürgünde 485 bin ton ve 3. sürgünde 350 bin ton yaş çay alımı gerçekleşti. 1. sürgündeki eksikliği 2. sürgün tamamlamış oldu. Son senelere bakıldığında 3. sürgün alımları biraz daha zayıf kalmıştır. Bunun yanında 4. sürgünde 50 bin ton civarında bir rekolte bekliyoruz. 4. sürgün ile birlikte bu sezon toplam 1 milyon 250 bin ton civarında yaş çay hasadı yapılmış olacak. Bu rakamlarla hem ÇAYKUR hem de özel sektör güzel bir sezon geçirmiş olacak'' dedi.
 
''Türkiye tüketimine yetecek kadar çay elde edilmiştir''
Toplam şuana kadar 260 bin ton kuru çayın elde edildiğini belirten Erdoğan ''2017 yılında elde edilen kuru çayın 2018 Haziran ayına kadar ülke genelindeki tüketime cevap vereceğini ve damak tadımıza uygun, kaliteli bir çayın bu sezon içileceğini düşünüyoruz. Bu yıl ki hava sıcaklığı ve yaşanan şiddetli yağışlar çayın kalitesinde ve alımlara etkisi oldu. Bazı aylarda havaların aşırı yağışlı olması bazen de havaların sıcak gitmesi birbirine eş değer bir ortam hazırlamıştır ve klimatik ortam olması sebebiyle üretim miktarı arttı ve fabrikalarda sıkışma olmadı ve üretici bu anlamda bu süreci çok doğal geçirdi. Ayrıca bu güzel gidişatın organik çaya geçiş aşamasında bir alt yapı olarak bizleri fazlasıyla memnun etmiştir'' diye konuştu.
Öte yandan 2016 yılında 1 milyon 296 bin ton yaş çay alımı yapıldığı öğrenilirken, havaların ekim ayında sıcak veya soğuk geçmesinin 4. sürgündeki üretimi etkileyeceği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11