Başkan Hacısalihoğlu: İş arayanlar eğitimlere katılarak vasıflarını artırmalı

Başkan Hacısalihoğlu: İş arayanlar eğitimlere katılarak vasıflarını artırmalı

İŞKUR tarafından düzenlenen 6. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın açılışında konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “İşverenlerimiz istihdama katkı için maddi ve manevi önemli fedakârlıklar yapıyorlar. Aynı oranda iş arayanların da biraz kendilerini zorlamak suretiyle, kalıcı iş bulmak adına, eğitimlere katılarak rahatlıkla iş bulabileceklerini söyleyebiliriz” dedi.

 

6. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın açılışına Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, milletvekili Muhammet Balta, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TESOB Başkanı Metin Kara, İŞKUR İl müdürü Adnan Zengin ile diğer ilgililer katıldı.

 

HACISALİHOĞLU: DEVLET İSTİHDAMA BÜYÜK DESTEK VERİYOR

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 6 yıldan bu yana düzenlenen fuarın bu yıl önemli bir özelliği olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bütün Türkiye’de istihdam seferberliği başlatılmıştır. Bu doğrultuda Sayın Valimizin başkanlığında Trabzon’da da bir platform kuruldu ve çalışmalara başladı. Amaç istihdama elimizden geldiğince katkı sağlamak. Maksimum seviyeye ulaşmak için platform elinden gelen gayreti sarf etmektedir. Bugüne kadar devletimiz işveren ve çalışanlara istihdam destekleri açısından çok büyük maddi katkılar sağlamaya başlamıştır. İstihdamın artırılması için, yatırım ortamının iyileştirilmesi için işverenlere, son zamanlardaki cazibe merkezleri aracılığıyla önemli maddi destekler verilmeye başlanmıştır. Devletimiz istihdam sorununu ortadan kaldırmak için bir taraftan yatırımları destekliyor, bir taraftan da iş arayanların iş bulmalarını sağlamak adına altyapıyı hazırlıyor. Herkes üzerine düşen payı almalı. Bizler işveren tarafı olarak, geçmişten farklı olarak her işyerine en azından bir kişi almak suretiyle istihdama katkı sağlamaya çalışıyoruz.”

 

“ELEMANLARIN KALICI OLMALARINI İSTİYORUZ”

Başkan Hacısalihoğlu, işverenler olarak aldıkları elemanların kalıcı olmasını istediklerini de belirterek şunları söyledi:

 

“İşverenler eleman alırken, mesleki vasıflarından seçim yaparak alıyor. İşveren sürekliliği olan eleman almak ister. Bugün eğitim olarak ilk ve orta öğretim seviyesinde iş arayanların oranı yüzde 71, ön lisans yüzde 12, üniversite mezunları yüzde 16. Vasıflı işçi konusunda da sorunlar oldukça fazla. Eğitim ve vasıf açısından ortak paydayı yakalamak adına bu fuarlar önemli. İş arayanların eğitim belgesi almak suretiyle vasıflarını artırmaları gerekiyor. Yöneticilerimiz, işverenlerimiz istihdama katkı için maddi ve manevi önemli fedakârlıklar yapıyorlar. Aynı oranda iş arayanların da biraz kendilerini zorlamak suretiyle, kalıcı iş bulmak adına, eğitimlere katılmak suretiyle, rahatlıkla iş bulabileceklerini söyleyebiliriz. Şehrimizde 30 bin civarında iş arayan kişi var. Amacımız bunu kalıcı istihdamla azaltmaktır. Bu sadece özel sektörün gayretleriyle olmayacak. Devletimizin de bölgesel ve il olarak kamu yatırımlarına ağırlık vereceğine inanıyoruz.”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan ise, Türkiye'de her dönem olduğu gibi bu dönem de çok ciddi bir işsizlik sorunu olduğunu belirterek, "Son rakamlar 12,7'yi gösteriyor. Bunun çok değişik sebepleri var elbette ama en önemli sebeplerinden birisi bizim sahada gördüğümüz bir vasıfsızlık sorunu, ikincisi de iş beğenmeme sorunu" dedi. Açılış konuşmalarının ardından “İstihdamın En’leri” ödül töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından protokol üyeleri stantları gezdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11