Bakan Albayrak iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi

Bakan Albayrak iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trabzon’un Arsin ilçesinde sanayici, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları üyeleriyle bir araya geldi.

 

Toplantıya Bakan Albayrak’ın yanısıra, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ak Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, rektörler, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, çok sayıda iş adamı ve sanayici katıldı.

 

HACISALİHOĞLU: TALEPLERİMİZ HİÇ BU KADAR HIZLI YERİNE GELMEMİŞTİ

Toplantının açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Bakan Albayrak’a yoğun programı arasında iş dünyasına da vakit ayırdığı için teşekkür ederek şunları söyledi:

 

“Türkiye’nin enerji politikalarının dünya enerji politikalarıyla paralel olarak yürütülmesi konusunda gösterdiğiniz çalışmalar, yapılan çalışmaların proaktif olarak anında devreye sokulması konusunda gösterdiğiniz gayret bizleri memnun ediyor. Özellikle şehrimizle ilgili sizlere gelen talepler doğrultusunda bugüne kadar gösterdiğiniz hassasiyet ve yapılan çalışmalar gerçekten çok yerinde. Özellikle sanayi sektöründe gelen taleplerde, OSB’lere doğalgazın getirilmesi ve enerji nakil hatlarının yetersizliğinden dolayı güçlendirilerek yeniden devreye sokulması konusunda gösterdiğiniz hassasiyet bizleri fazlasıyla memnun etmiştir. Sizlerin bizim için büyük şans olduğunuz söyleyebiliriz. Gerçekten taleplerimiz hiç bu kadar hızlı yerine gelmemişti. İş camiası sürekli devletimizden destek talep etmiştir. Bu doğrultuda da iş dünyası devlet destekleri konusunda bugüne kadar bu kadar destek görmemiştir. İş dünyasının isteyeceği bir şey kalmamıştır. Sizlerin de bizden istediği istihdam seferberliğiyle başlatılan çalışma, Trabzon’da tüm paydaşların el birliğiyle hızlı şekilde yürüyor. Koyulan hedefe ulaşacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz. O bakımdan sizin verdiği desteğe karşı bizler de gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz ve getireceğiz. Devletimizin istihdama bugüne kadar ki en yüksek desteği vermesi nedeniyle teşekkür ediyoruz. Referandumu atlattıktan sonra, hep birlikte üretime, istihdama, ihracata yüklenmek suretiyle ülkemizin kalkınma politikalarını yerine getireceğiz.

 

 

ALBAYRAK’TAN ARSİN OSB VE 6 İLÇEYE DOĞALGAZ MÜJDESİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, Arsin Organize Sanayi Bölgesi ve 6 ilçeye doğal gaz bağlanacağını belirterek, “Enerji Bakanlığı olarak, özellikle Karadeniz’de alt yapı noktasında son yıllardaki süreci hızlandırmamız lazım. Karadeniz düz arazi açısından şanslı bölge değil. Olanı da daha hızlandırıp destek noktasında öne almamız lazım ki buradaki meslek erbabımız rekabetçi şekilde üretime geçsin. Özellikle Organize Sanayi Bölgeleri noktasında bu yıl inşallah o sözümüzü yerine getiriyoruz. Arsin OSB’ye inşallah gaz getirip bağlıyoruz. Alt yapı problemlerinin oluştuğu fiziksel imkânları çalıştık. İlçelerimize doğalgaz getirme noktasında birçok güçlüğü aştık. Yakın ve sıkı takipten ve mutabakattan sonra Araklı, Akçaabat, Arsin, Hayrat, Sürmene ve Yomra ilçelerine bu yıl bitmeden doğalgazı getiriyoruz. Trabzon bölge ekonomisi için alt yapıyı doğalgaz üzerinden hızlandırmaya devam edeceğiz” dedi.

“MAASTRİCH KRİTERLERİNİ TUTTURAMIYORLAR”

Avrupa’da bazı ülkelerim Maastrich kriterlerini tutturamadıklarını kaydeden Bakan Albayrak şunları söyledi:

“Ülkeyi bir noktaya sürüklemeye çalışıyorlar. Dolarda spekülasyon, orada şu oldu, burada bu oldu. Tamamen spekülatif. Benim asıl alanım finans ve ekonomi. Hiçbir rasyonel dataya, bilgiye, resme, bilanço hakikatine dayanmadan oluşturulan bu hava neye dayanıyor? Bunun arkasında ne var? Bunu görmemiz lazım. Bir ülkenin en önemli dinamiği bilançosunun gücüdür, büyümesidir. ‘90’lardaki Maastrich kriterlerinin arkasına takılıp bizi almadığınız gerekçelere siz uyuyor musunuz?’ diye sormak lazım. Borç stoğu yüzde 60’ı geçmeyecekti hani. 90’larda bize bunu dediler yıllarca. ‘Türkiye ekonomisi kötü, sizi alamayız’ diyorlardı. Bugün Avrupa Birliği borç stok uygulaması yüzde 90. Avrupa’nın dinamosu Almanya yüzde 79’larda. Maastrich kriterlerini tutturamıyorlar. Bütçe açıkları yüzde 3, yüzde 5, yüzde 6. Türkiye’de nasıl? Ülkemizde denk bütçeyle süper bir mali disiplin, borç stoğu yüzde 30’larda ve dünyanın en az borçlu ülkesi olmuş durumda Türkiye. Kıyamet neye göre kopuyor? Neye göre anlatırsanız. Bunu görmemiz lazım.”

“20’İNCİ YÜZYILIN BİRÇOK EZBERİ BOZULUYOR”Ticari ve ekonomik savaşların 10 yıl içinde yeni bir hal alacağını iddia eden Bakan Albayrak şöyle devam etti:

“Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ticari ve ekonomik savaşlar yeni bir hal alacak. Sadece yılda 700 milyar dolardan fazla verdiği ticari açığın neredeyse yarısı, 300 milyar doları Çin’e veren bir Amerika’dan bahsediyoruz. Her geçen gün düşen nüfusu itibariyle Avrupa’dan bahsediyoruz. Her geçen gün artan nüfusuyla büyüyen bir Asya pazarından bahsediyoruz. Önümüzdeki Mayıs ayında Asya pazarının açılışı olacak. Törenle ve hızlı tren projesiyle tekrar bu linki tamamlayacak bir yeni bir Asya pazarı stratejisinden bahsediyoruz. Sadece Çin ve Hindistan’ın önümüzdeki 10 yıl gayrisafi milli hasılasının toplamı; G7 var ya bu anlı şanlı G7, bundan daha büyük olacak. Neler oluyor? İşte ezberler bozuluyor. 20’inci yüzyılın birçok ezberi bozuluyor ve bozulmak zorunda. Bu 100 yıl yeni kuralları ile yeniden inşa ediliyor.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11