Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!
Trabzon'un Araklı ilçesi Taşönü mevkiinde yapılması planlanan Katı Atık toplama Tesisi için düzenlenen toplantıda olaylar çıktı. 5 dakika bile sürmeyen toplantı iptal edildi.  Turizm şehri olma yolunda çeşitli hamleler gerçekleştiren Trabzon'da, çöp tesisi tartışmaları giderek büyüyor. Daha önce Araklı ilçesi'nin Turup bölgesinde yapılması düşünülen çöp tesisinin Taşönü mevkiine kaydırılması Araklılılarda büyük rahatsızlık yarattı. Trabzon ve Rize Katı Atık Birliği (TRABRİKAB) tarafından yapılacak tesis hakkında bölge halkını bilgilendirme amacıyla Araklı Kültür Merkezi'nde saat 14.00'te başlayan toplantı öncesinde vatandaşlar astıkları afiş ve dövizlerle tepkilerini gösterdi.  Toplantı sırasında proje hakkında bilgi veren yetkilinin konuşmasını kesen bir kişi, Araklı halkının çöp tesisi istemediğini söyleyerek karşı çıktı. Kürsüyü indirerek yetkililerin konuşmasına izin vermeyen vatandaşların büyük tepkisi üzerine toplantı iptal edildi.
 
BAKAN SÜLEYMAN SOYLU BİZE SÖZ VERDİ
 
Toplantıya damga vuran Osman Dilber isimli vatandaş, "Katı atık tesisi yapacakları alan birçok yaşam alanına çok yakın. Buradaki insanlar mücadele ediyor. Doğu Karadeniz'de modern bir tesis yapmadan sermayenin daha fazla kar amacı güderek bunu yaptırmaya kalkması bedbahtlık örneği. Bundan önceki siyasiler söz verdi. Bakan Süleyman Soylu bize söz verdi. Cumhurbaşkanı'nın mektup istediği zamanları biliyoruz. ÇED raporlarının aslında hepsi olumsuz." diye tepkisini gösterdi. 
 
5 TANE RAPOR VAR BUNA RAĞMEN TESİS YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR
 
Taşönü heyelanlı bölge olduğu için evi olmadığını ve konternerde yaşadığını anlatarak tehlikeye işaret eden bir vatandaş, "Mühendise 'Taşönü'ne çıktın mı, orayı biliyor musun' diyorum, 'Bilmiyorum' diyor. Bilmediğin yere nasıl tesis yapıyorsun? Aşkale burayı belediyeye kakaladı. Burada yapılacak her tesiste insanlar altında kalacak. bunun sorumluluğu bu insanlardadır. Nerde buranın mülki amirleri, belediye başkanları siyasileri? İnsanlara ne olduğunu bilmeden, anlatmadan kağıt imzalattırıyorlar. 5 tane rapor var buna rağmen nasıl tesis kurarsınız?" dedi.
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11