'AKP Giresun halkına yeni yalanlar söyleyerek oy istiyor.'

'AKP Giresun halkına yeni yalanlar söyleyerek oy istiyor.'

AKP iktidarı döneminde fındığı, işi, aşı elinden alınan Giresunlular, göçe zorlanarak el kapılarına mahkum edilmiştir. Bu tablonun sorumlusu AKP Giresun halkına yeni yalanlar söyleyerek oy istiyor.

CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen, Giresunluların 15 yıllık AKP iktidarı döneminde işinden, aşından ve yurdundan edildiğini belirterek, “Giresunlulara reva görülen bu vahim tablonun müsebbibi olan AKP, fındıklarını, ekmeklerini, aşlarını elinden aldığı, el kapılarına muhtaç ettiği Giresunlulardan arlanmadan, utanmadan bir de oy istiyor.” dedi.

Anayasa Değişiklik referandumu çalışmaları kapsamında Giresun’da esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Haluk Pekşen, Giresun ve Karadeniz Bölgesi’nin sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Karadeniz’de büyük bir göç dalgası olduğunu vurgulayan Pekşen, “Giresun, ne yazık ki bu göçten en büyük yarayı alan illerimizin başında geliyor. Türkiye’nin en çok göç veren illeri arasında Giresun ilk üç sırada yer alıyor. Göç artık Giresun’daki insanlar için bir kural, bir zorunluluk olmuştur. Giresun’da doğuyorsunuz, ama eliniz mahkum göçüyorsunuz. Giresun’da herkes bir dilim ekmek için el kapılarına göçmeye mahkum olmuştur.” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarı döneminde Giresunluların, İstanbul’a,  Avrupa’ya ya da Amerika’ya kadar yoğun bir göç dalgası yaşandığını ifade eden Pekşen, sözlerini şöyle sürdürdü, “Giresun’un nüfusu azalıyor. Giresun’da iş yok aş yok, ama gel gör ki dünyanın en önemli endüstriyel ürünlerinde birisi olan fındık ve onun başkenti olan Giresun’da buna ilişkin devletin en küçük bir desteği ve yatırımı yok. Fındık sanayisinin Giresun’da hiçbir şekilde desteklenmiyor olması nedeniyle Giresun halkı büyük bir dramla karşı karşıya kalmıştır.”

Son yıllarda Giresun’da 100 bin insanın göçerek el kapılarına mahkum edildiğini, 40 bin insanın icralık olduğunu, binden fazla esnafın kepenk kapattığını ve 365 tane okul kapatıldığını söyleyen Pekşen, “Bu durum olsa olsa Türkiye adına utanç verici bir tablodur. Artık o kadar yoğun göç yaşanıyor ki Giresun’da okula bile gidecek çocuk bulunamıyor. Çünkü gençler, çalışan nüfus Giresun’da ne iş ne aş ne de gelecek görüyorlar. O nedenle herkes göçüp gidiyor buradan. Şimdi AKP iktidarı hangi yüzle gelip burada insanlardan oy istiyor. Kim bilir Giresun halkına yine ne yalanlar söyleyecekler.” dedi.

 

Haluk Pekşen, AKP iktidarının 15 yıl boyunca Karadeniz’in adeta bir vampir gibi kanını emdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu 15 yıl içerisinde önce Karadeniz’deki ihracata lokomotif olan limanlar, Giresun, Trabzon, Hopa limanları bom boş kaldı. Binlerce taşımacı ve bu sektörden ekmek yiyen insanlar ne yazık ki iş sahalarını kaybettiler, araçlarını kaybettiler ekmeklerini aşlarını kaybettiler. Bu araçlara, tırlara destek veren bölge sanayisi ve sanayicisi tükenme noktasına geldi. Karadeniz bölgesindeki limanlar bugün bom boş. Bu limanlardan yalnızca kanserojen madde içeren kömür indirilip yükleniyor. Başka da bir iş yok, bütün hikaye bu. Bunun da bir an önce bu bölgeden alınıp götürülmesi bu bölge insanının sağlığı açısından hayati önem taşıyor.”

Bütün bu karanlık tablonun mimarının AKP iktidarı olduğunun altını çizen Pekşen, sözlerini şöyle bitirdi, “AKP, arlanmadan, utanmadan insanların ekmeklerini aşlarını elinden alıp bir de Giresun’dan ve Karadeniz’den oy istiyor. Ancak 15 yıl içerisinde Karadeniz insanının ekonomik kaynaklarını kaybetmesi referandum öncesi Karadeniz’de bir dip dalgası yaratacak ve Karadenizliler 16 Nisan’da iktidara çok güçlü bir ihtar verecektir.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner342

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner332

banner317

banner333

banner11