Akçaabat Ziraat Odası, tarımsal faaliyetlerini sürdürüyor.

Akçaabat Ziraat Odası, tarımsal faaliyetlerini sürdürüyor.

Akçaabat Ziraat Odası, tarımsal faaliyetlerini sürdürüyor.

Akçaabat Ziraat Odası, tarımsal faaliyetlerini sürdürüyor.  Oda Akçaabat’ta fındık üretiminin kaliteli olması ve fındık yetiştiriciliği için basın açıklaması yayınladı.

Açıklama şu şekilde;
Bölgemiz fındık üretimi açısından özel öneme sahip bölgelerden biridir. Uzun yıllar geniş alanlarda fındık üretimi yapılmaktadır. Geleneksel yöntemlerin üretimde ön planda tutulduğu gerçeği de fındık yetiştiriciliğinde maalesef büyük bir engeldir. Bu bağlamda bilinen doğru ve pratik uygulamaların üretici ile buluşturulması gerekmektedir.

            Mevcut fındık bahçelerinde dikimin yanlış yapılmış olması, dikim çukurlarının istenilen ebatlarda açılmamış olması, bahçe tesis edilirken uygun bir çeşit seçimi yapılmamış olması fındıkta alınması gereken ortalama azami verimin altında bir hasat miktarı gerçeği ile yüz yüze kalmamıza yol açmaktadır.

            Akçaabat Ziraat Odası olarak üreticilerimize bahçelerini yenileme sürecinde destek vermekteyiz. Hâlihazırda yeni bahçe tesis eden/etmek isteyen üreticilerimiz dip sürgünü meyili çok olan fındık bitkisinin etrafından bu materyalleri koparıp dikim çukuruna yerleştirmek suretiyle bahçe tesisi yapmaktadırlar.

            Bahçesini yenilemek isteyen üreticiler dip sürgününü fidan olarak kullandıklarında yetersiz köklenmeden dolayı yeni dikilen fidanların bazı durumlarda 2 yıl gibi bir sürede fidan oluşumunu tamamladıkları gözlemlenmiştir. Bu durumda fındık bahçelerinden 5-7 yıl gibi bir sürede meyve elde edilebilmektedir.

            Meyvecilik yapılan bölgelerde sıklıkla kullanılan, bölgemizde ise uygulamada henüz yeterince göremediğimiz çelikle köklendirme suretiyle fidan üretimi modelini üreticilerimize öğreterek kendi fidanlarını kendilerinin üretmesini amaçlamaktayız. 6 m” kapalı bir ortamda ortalama 1000 adet fındık çeliklerini köklendirerek yaklaşık 10 da lık fındık bahçesinin fidan ihtiyacını karşılayabiliriz.

            Akçaabat Ziraat Odası olarak Hasan Kantarcı ve Selahattin Sönmez isimli üreticilerimizde bu süreci başlatarak diğer üreticilerimize de yol göstermeyi hedefliyoruz. Bu konuda detaylı bilgi almak isteyen üreticilerimize her türlü teknik desteği vermeye hazırız.   

findik-aciklama-akcaabat.jpg

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11