Gürdoğan Uluslararası altyapı geliştirilecek.

Gürdoğan Uluslararası altyapı geliştirilecek.

DİKB Başkan vekili Ahmet hamdi gürdoğan
Avrupa Birliği, Orta Koridor lojistik yoluna yatırım yapma kararı aldı. Altyapının geliştirilmesi için 21,5 milyar € hemen olmak üzere toplamda 2027 yılına kadar 300milyar € yatırım yapılacak.

Bu lojistik koridorunda, Türk Devletleri kilit rol oynuyor.

Türkiye'nin de Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde Orta Koridoru içeren bölgeyi birleştirmesi ve bu bölgeye çeşitli alanlarda yatırımlar yapıyor olması önemli bir etken.

Çin, bu koridora zaten büyük yatırımlar yapmıştı ve yapmaya devam ediyor.

Rusya'dan geçen Kuzey Koridoru savaş ve yaptırımlar nedeniyle zaten kapanmıştı. Pasifik Okyanusundan ve Kızıldeniz'den geçen Güney Koridoru ise ABD ile Çin arasındaki çekişmeler ve son zamanlardaki Husi saldırıları nedeniyle tehlikeye girmişti.

AB, 29-30 Ocak'ta Brüksel'de Global Gateway yatırım forumu düzenlendi. Amacı, Trans-Hazar uluslararası ulaşım rotasını (Orta Koridor projesi) geliştirmek için Orta Asya'da altyapının modernizasyonu ve inşası için 300 milyar avro çekmekti.

Brüksel altyapı yatırımlarını öncelikli olarak belirledi. Toplantıya AB, Orta Asya, Kafkaslar ve Türkiye'den hükümet, finans kurumu, iş dünyası ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

AB Dış Politika Şefi Borrell, işbirliğine yapılan vurguyu şu şekilde özetledi: "Avrupa Birliği, Orta Asya ile ortaklığını yeni bir seviyeye taşımak için derinleştirmeye hazır. Brüksel altyapı geliştirmelerine destek sağlamak istiyor. Toplantı katılımcıları ilişkileri derinleştirmek için ortak bir yol haritası kabul etti". 

Borrell, Ukrayna'daki çatışma nedeniyle işbirliği ihtiyacına vurgu yaptı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis:

"11 bin km uzunluğunda bir ulaşım koridoru, 15 gün veya daha az seyahat süresiyle bölgelerimizi birbirine bağlamalı. Bu koridoru rekabetçi hale getirmeliyiz. Somut sonuçlar elde etmeyi düşünüyoruz. Bu nedenle Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası da Orta Asya'nın taşımacılık kapasitesi için yatırım yapacak. İlgili mutabakat zaptı daha sonra imzalanacak" dedi.

Avrupa Birliği'nin planları bununla bitmiyor. Yukarıda belirtilen 21,5 milyar avro, Brüksel'in mümkün olan en kısa sürede harekete geçirmeyi beklediği mevcut fonlardır.

Uzun vadede ise 300 milyar euroluk bir rakamdan bahsediliyor. Avrupa Birliği onları 2027 yılına kadar kamu ve özel yatırımlardan harekete geçirecek.

Para, hem Orta Asya'daki altyapının modernizasyonu hem de Trans-Hazar uluslararası ulaşım güzergahının inşası için kullanılacak. “Orta koridorun” Hazar Denizi boyunca Kazak-Çin sınırından başlayıp, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya uzanmaktadir

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER