Bölge ihracatının artırılması için KOBİ’lere destekverilecek

Bölge ihracatının artırılması için KOBİ’lere destekverilecek

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) bölgesinde bulunan KOBİ’lerin ihracat kapasitelerinin artırılması için kurulan TR90 Bölgesi Dış Ticaret Destek Merkezi’nin İş birliği Protokolü imzalandı.

Protokol imza törenine Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, TTSO Meclis Başkan Yardımcısı Selçuk İskender ve TTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz katıldı.

“KOBİ’LERE İHRACAT KAPASİTELERİNİ ARTIRMALARI İÇİN ÜCRETSİZ HİZMET SUNULACAK”

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, dış ticaretin ülkemizin milli gelirinin artması, üretim ve ticaret hacminin gelişmesi, üretimde teknolojinin kullanımının artırılması, istihdam olanaklarının çeşitlendirilmesi bakımından önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bölgemizde ihracatın geliştirilmesi için üreticilerin dış ticaret istihbaratlarının geliştirilmesi, bu anlamda kurum ve kuruluşların uzman kadro ve altyapıları ile üreticilere tam destek sağlaması gerekmektedir. Dış Ticaret Destek Merkezi bölge ihracatını artırmak amacıyla KOBİ’lerimize destek verecektir. Proje kapsamında görevlendirilen dış ticaret uzmanları, başvuran KOBİ’lere belirlenen çerçevede danışmanlık desteği sunacak, hizmetler proje süresi boyunca ücretsiz olacak, proje ortağı ve iştirakçileri KOBİ’lere verilecek olan hizmetler karşılığında herhangi bir ücret talep etmeyecektir. KOBİ’lere hedef pazar araştırması ve saptanması, potansiyel müşteri profilinin belirlenmesi ve KOBİ özelinde potansiyel müşteri listelerinin oluşturulması, hedef pazarlardaki rakiplerin belirlenmesi ve temin edilen veriler ile rakipler üzerinde rekabet gücü ve avantaj oluşturulması, ihracat ve ithalat süreçlerinde KOBİ’lere karlılıklarını artırmaları doğrultusunda ürün/fiyat analizleri sunulması, teknik istihbarat gibi hizmetler ücretsiz olarak sunulacaktır.”

“AMACIMIZ BÖLGE KOBİ’LERİNİN İHRACATTAN ALDIĞI PAYI ARTIRMAK”

DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, projenin DOKA öncülüğünde, Trabzon, Giresun ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odaları ile Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği iş birliğiyle uygulanacağını vurgulayarak, “Dış Ticaret Destek Merkezi, TR90 Bölgesi’nde yer alan KOBİ’lerin uluslararası pazarlardan pay alabilmeleri için rekabet güçlerinin artırılması ve dışa açılmalarının desteklenmesi konusunda önemli bir rol üstlenecektir. Bu amaç doğrultusunda hedef ülkelerin belirlenmesi, bu ülkelerde potansiyel müşteri işletmelerin bulunması, karşı ülkeden gelen taleplerin iletilmesi, fuar araştırması gibi temel hizmetlerin sağlanması, KOBİ’lerin uluslararası pazarlara açılarak zorlaşan rekabet yapısında kurumsal gelişimlerini sağlayabilecekleri altyapının kazandırılması, hali hazırda ihracat yapan firmaların ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi ve daha birçok çalışma yapılacak, destek sağlanacaktır. Proje kapsamında DOKA’nın Trabzon, Giresun ve Ordu’daki Yatırım Destek Ofisi görevlileri, TTSO’dan 5 uzman ve DKİB’in görevlendireceği bir personel ile toplam 10 kişi merkezin faaliyetlerini yürütecek” diye konuştu.

DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan da bölge ihracatının artırılması için önemli buldukları Dış Ticaret Destek Merkezi projesinin hayırlı olmasını diledi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER