Başkan Çelebi Sarp Sınır Kapısındaki aksaklıkları aktardı

Başkan Çelebi Sarp Sınır Kapısındaki aksaklıkları aktardı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) AŞ Olağanüstü Genel Kuruluna katıldı. Çelebi, genel kurulda görüştüğü yetkililere, Sarp Sınır Kapısındaki aksaklıklar ve çözüm yollarıyla ilgili bilgi aktardı, bölge iş dünyası olarak bu aksaklıkların çözümünü beklediklerini vurguladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde kurulan, TTSO’nun da ortakları arasında yer aldığı ve Sarp Sınır Kapısı başta olmak üzere birçok sınır kapısının modernizasyonunu gerçekleştiren Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Olağanüstü Genel Kurulu, Ankara TOBB İkiz Kulelerde yapıldı. Olağanüstü Genel kurula TTSO Başkanı Erkut Çelebi ve Meclis Başkanı M. Şadan Eren katıldı.

ÇELEBİ AKSAKLIKLARI AKTARDI

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, genel kurulda görüştüğü yetkililere, Sarp Sınır Kapısında yaşanan aksaklıkları ve çözüm önerilerini aktardı. Çelebi, Sarp Sınır Kapısının genişletilmesi de olmak üzere transit geçişleri rahatlatacak çözümlerin bir an önce uygulamaya konulması gerektiğini ifade ederek, “Gürcistan ile Türkiye arasında 3 sınır kapısı var. Ancak özellikle kış aylarında Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarına ulaşım zorlaştığı için tırlar Sarp’ı tercih ediyor. Zaten yoğun olan kapıdaki yoğunluk daha da artıyor. Son dönemdeki ekstra yoğunluğun dışında, yaya geçişleri bakımından da kimlikle geçiş imkânı olduğu için zaten çok hareketli bir kapı. Özellikle tırların uzun süre beklemesi ekonomiye ve ihracatımıza büyük zarar veriyor. Bu sorunların işbirliği içinde için en kısa sürede çözülmesini bölge iş dünyası beklemektedir” dedi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER