Bakanlıktan KTܒye büyük misyon

Bakanlıktan KTܒye büyük misyon

KTÜ’de “yerli ve millî sanayiye destek” için kurulan KTÜ İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin önemli misyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da kayda geçti. Bakanlığın hazırladığı yazıda “Merkez, kamu-üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirecek ve sanayimizi rekabetçi, güçlü bir niteliğe kavuşturacak yapıya sahiptir.” denildi.

2023 HEDEFLERİNE BÜYÜK KATKI

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yerli ve millî sanayiye destek kapsamında açıklanan sektörlerden olan ilaç sektörüne yönelik hamle yaptıklarını belirterek "Görüşmeler sonucunda bakanlık tarafından böyle bir merkezin KTÜ bünyesinde kurulmasının çok olumlu olacağı, ülkenin yerli ve millî sanayisine katkı sağlayacağı, 2023 hedefleri ve ülke sanayi stratejileri ile uyumlu olduğu ve katkı sağlanabileceği tarafımıza bildirildi." dedi.

MERKEZE MÜDÜR ATAMASI YAPILDI

Kurum yapısının oluşması için Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Sena Sezen, KTÜ İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezine müdür olarak atandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği Trabzon Temsilcisi ve Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Ali Haydar Doğu, merkezin üniversiteyle ilaç sanayi iş birliğini geliştireceğini belirtirken, Merkez Müdürü Prof. Dr. Feride Sena Sezen kısa, orta ve uzun vadeli bir planlama ile faaliyetlerin başlayacağını belirtti. Sezen, bu kapsamda 13 Eylül 2018 tarihinde düzenlenecek toplantıyla ilaç sektörünün temsilcilerini KTÜ’de misafir edeceklerini ifade ederek “Sektör görüşleri ve merkezin tanıtımı bu toplantının önemli gündemidir. Merkezin öncelikli amacı preklinik beşerî, veteriner ve ziraî ilaç araştırmalarına çok disiplinli yoğunlaşarak yüksek teknolojik ürünlerin geliştirildiği projeleri ilaç sektörü ile birlikte yapmaktır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11